2025 rokiem Łodzianek-Inicjatorek. Jubileusz działalności Muzeum Miasta Łodzi

Data publikacji: 21.02.2025 17:10
Ostatnia aktualizacja: 22.02.2025 01:32
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Pałac Poznańskiego - siedziba Muzeum Miasta Łodzi
Pałac Poznańskiego - siedziba Muzeum Miasta Łodzi , Autor - PAP/Grzegorz Michałowski
W 50. rocznicę swojej działalności Muzeum Miasta Łodzi chce przypomnieć dokonania nie tylko tych łodzianek, które znalazły swoje miejsce w historii, ale też tych czekających na swoje odkrycie.

Łodzianki-Inicjatorki

Michalina Wisłocka, Halina Kłąb-Szwarc czy Irena Tuwim to nazwiska, które są już obecne w zbiorowej świadomości. Wielu łodzianom wciąż niewiele mówią takie nazwiska jak: Alicja Dorabialska (pierwsza w Polsce kobieta z tytułem profesora uczelni), skrzypaczka i kompozytorka Grażyna Bacewicz czy aktorka i reżyserka Ida Kamińska.

Muzeum Miasta Łodzi pod koniec roku planuje otworzyć wystawę pt. "Łodzianki-Inicjatorki". - Zaprezentujemy dokonania twórcze, biografie kobiet, dzięki którym nasze miasto się rozwijało - mówi na antenie Jedynki Ewa Kamińska-Bużałek z Muzeum Miasta Łodzi. - To są artystki awangardowe, twórczynie Łodzi akademickiej, twórczynie szkół dla dziewcząt, badaczki, lekarki, twórczynie życia intelektualnego, urbanistki - wymienia gościni Jedynki. 

POSŁUCHAJ

10:22

2025 rokiem Łodzianek-Inicjatorek. Jubileusz działalności Muzeum Miasta Łodzi (Folder ulubione/Jedynka)

 

Czy Łódź jest kobietą?

- To jest taki slogan, ale on nie wziął się znikąd, bo rzeczywiście mamy tutaj ogromną przewagę demograficzną kobiet nad mężczyznami, a to jest konsekwencja tego, że długo działał tutaj przemysł włókienniczy, który właściwie od samego początku bardzo chętnie zatrudniał kobiety, młode dziewczyny - opowiada. 

Filmowy kantor "Ziemi obiecanej"

W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę Filmowy kantor "Ziemi obiecanej" z kostiumami filmowymi, fotosami fabrykanckiej Łodzi oraz oryginalnymi meblami z epoki powieści Władysława Reymonta. W tym roku mija 50 lat od premiery ekranizacji powieści w reżyserii Andrzeja Wajdy.

- Możemy tam zobaczyć plakaty, które reklamowały niegdyś film, ale też pulpit oraz krzesła i biurko będące rekwizytami w "Ziemi obiecanej". Jeżeli ktoś chce poczuć się jak na planie filmowym, to może odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi - zachęca Magdalena Makówka z Muzeum Miasta Łodzi.

Zobacz także:

Tytuł artykułu: Folder ulubione

Prowadziła: Martyna Podolska

Goście: Ewa Kamińska-Bużałek, Magdalena Makówka (Muzeum Miasta Łodzi)

Data emisji: 21.02.2025 r. 

Godzina emisji: 14.14

ans

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.