Audycja "Noc z reportażem" i "Dźwięki wojny" oraz "Welon oliwny"

Data publikacji: 24.02.2025 16:30
Ostatnia aktualizacja: 26.02.2025 11:10
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tomasz Sikora - bohater reportażu "Dźwięki wojny" od początku wojny pomaga i wozi na Ukrainę najpotrzebniejsze rzeczy
Tomasz Sikora - bohater reportażu "Dźwięki wojny" od początku wojny pomaga i wozi na Ukrainę najpotrzebniejsze rzeczy, Autor - Olia Mychajluk
W audycji "Noc z reportażem" między innymi o pomocy Ukrainie.  Niektórzy mimo, że wojna trwa już tam 3 lata nie przestają pomagać. Tak jak Tomasz Sikora, bohater reportażu Magdy Sawińskiej "Dźwięki wojny". Reportaż Izabeli Kwiatkowskiej "Welon oliwny" to tajemnicza historia o pewnej lubuskiej wsi i niewyjaśnionych do dziś przeżyciach spotkań z duszami, ze zmarłymi, z czymś co nieuchwytne. 

"Dźwięki wojny" - reportaż Magdy Skawińskiej

Po napaści Rosji na Ukrainę, czyli jak mówi bohater reportażu Tomasz Sikora w momencie rozpoczęcia pełnowymiarowej wojny, wielu Polaków zaangażowało się w pomoc. Teraz kiedy od tego momentu minęły trzy lata niektórzy zaczęli się do tej wojny przyzwyczajać, ale nie on...
Tomasz Sikora to muzyk, filozof, realizator dźwięku. Ukrainą fascynuje się od lat i od początku wojny nie przestaje pomagać. Przy okazji swoich wypraw zabiera ze sobą sprzęt do nagrywania dźwięku. Rejestruje rozmowy z ludźmi, ale i plany dźwiękowe. Dlaczego to robi? Czy artyści, którzy zazwyczaj są pacyfistami, nie czują pewnego dysonansu angażując się w wojnę?
Tomasz Sikora pojechał na Ukrainę pierwszy raz w latach 90-tych. Miał lekkie obawy, ale został bardzo dobrze przyjęty. Nawiązał pierwsze znajomości, które z czasem przerodziły się w przyjaźnie. Teraz ma potrzebę, żeby zrewanżować się za okazaną serdeczność. Przywozi ze sobą to co najpotrzebniejsze. Zaczęło się od wilgotnych chusteczek i pomadek ochronnych do ust dla ludzi siedzących w piwnicach. Potem były powerbanki i drony. Czy czegoś się boi kiedy jest na Ukrainie często bardzo blisko frontu?


POSŁUCHAJ

26:40

"Dźwięki wojny" - reportaż Magdy Skawińskiej

 

"Welon oliwny" - reportaż Izabeli Kwiatkowskiej z Radia Zachód - Studia reporterów Kukułcza 1

Wszystko zaczęło się na drodze miedzy Klępiną a Drągowiną. To tu po raz pierwszy mieszkańcy opowiedzieli Izabeli Kwiatkowskiej o welonie oliwnym.
Potem były kolejne historie z Drągowiny, wsi pod Nowogrodem Bobrzańskim. Reporterka zaczęła odwiedzać też inne okoliczne wioski i okazało się, że coraz więcej mieszkańców a także osób duchownych ma podobne przeżycia.
Reporterka postanowiła poszukać historycznego tła tych niezwykłych zjawisk. I znalazła więcej niż się spodziewała. To ziemie przesiąknięte krwią i ludzki cierpieniem.
Nie ma chyba na świecie człowieka, który nie zastanawiałby się nad fascynującą zagadką śmierci, nawet jeśli wątpi w istnienie zaświatów. Drągowina jest tak naprawdę jedynie przykładem, punktem wyjścia. Nie wszędzie pewnie spotkania z czymś co wykracza poza wszystko co możemy sobie wyobrazić są tak intensywne i głębokie, bo nie wszędzie aż tyle tragicznych wydarzeń miało miejsce w przeszłości, ale wszędzie gdzie jest życie jest śmierć. Bo jest nieuchronna i tak naprawdę jest jego częścią
Te opowieści łączy jedno – wiara w to, co się widzi i czuje.
Miała to być nieco sensacyjna, mrożąca krew w żyłach historyjka o duchach i zjawach, które straszą w jednej z lubuskich wsi. Ale każda kolejna rozmowa najpierw z mieszkańcami kolejnych miejscowości spowodowała, że reportaż stał się rozważaniem o sensie naszego życia doczesnego, o śmierci i przechodzeniu na drugą stronę.


Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (25 lutego 2025) o godz. 1.10 na antenie Programu 1.



SRPR

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.