Czy każde dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Data publikacji: 25.02.2025 13:00
Ostatnia aktualizacja: 25.02.2025 13:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To, czy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola, jest kwestią indywidulaną.
To, czy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola, jest kwestią indywidulaną. , Autor - Shutterstock/Pixel-Shot
Zgodnie z polskim prawem dzieci w wieku sześciu lat mają obowiązek uczęszczania do przedszkola lub też udziału w innych formach tzw. wczesnego wspomagania edukacyjnego, realizowanych przez odpowiednie placówki oświatowe. Dzieci młodsze, od trzeciego roku życia, mogą, ale nie muszą być objęte wychowaniem przedszkolnym. - Wszystko zależy od rodziców i tego, na co dziecko jest gotowe - mówi w "Czterech porach roku" psycholożka dziecięca Roksana Benedykciuk.

Jeśli rodzice mają taką możliwość, żeby zostać z dzieckiem w domu i zapewnić mu wszechstronny rozwój, to tak naprawdę nie widzę przeszkód. Tak naprawdę zarówno w placówce, jak i w domu jest szereg możliwości, poprzez które dziecko może rozwijać wiele umiejętności - ocenia gościni Programu 1 Polskiego Radia.

POSŁUCHAJ

09:51

Czy każde dziecko powinno chodzić do przedszkola? (Cztery pory roku/Jedynka)

Psycholożka zwraca jednak uwagę, że w placówce przedszkolnej realizowany jest program dostosowany do dzieci. - Panie wiedzą, jak pracować z dziećmi, w jaki sposób rozwijać ich umiejętności. Są wyedukowane w tym zakresie. Rodzicowi z kolei może zabraknąć cierpliwości, ochoty i chęci, żeby szukać pomysłów na to, w jaki sposób rozwijać w dziecku różne rzeczy - przestrzega rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej. 

Wśród plusów przedszkola często wymienia się możliwość zawarcia przyjaźni, naukę funkcjonowania w grupie, naukę samodzielności czy możliwość poznania zasad i norm społecznych. - Dzieci, przebywając w przedszkolu w większej grupie, mają możliwość uczenia się stawiania granic czy rozwiązywania różnych konfliktów. Nie znaczy to jednak, że w domu nie ma takiej możliwości, bo nawet konflikty pomiędzy rodzicem a dzieckiem przecież też się zdarzają - mówi psycholożka. 

Jak poznać, czy dziecko jest gotowe na przedszkole? 

Jak radzi psycholożka, rodzic musi obserwować własne dziecko i spróbować stwierdzić, czy jest ono gotowe. - Jeśli oczywiście potrzebuje pomocy, to zawsze można udać się do specjalisty. To, co jest pierwszym sygnałem dla mnie, to separacja z rodzicem - czy dziecko jest gotowe, żeby rozłączyć się z rodzicem na kilka godzin, bo jest to jednak trudne - mówi.

Indywidualne potrzeby dziecka jednak bardziej są zaspokojone w domu niż w placówce przedszkolnej, bo dziecko i rodzic, czyli taka praca jeden na jeden, jest zupełnie inna niż tam, gdzie jest jedna bądź dwie panie, a dzieci jest cała masa - dodaje.  

Zobacz także:

- Zastanówmy się, czy mamy taką możliwość, żeby zostać z dzieckiem, i co tak naprawdę możemy dla niego zrobić. Jeśli mamy taką możliwość, to super, bo tak naprawdę wtedy dużo też w dziecku się dzieje rozwojowo i fajnie jest mieć kontakt z rodzicem. Wiadomo jednak, że pojawia się praca, obowiązki i jeśli przedszkole jest jedynym rozwiązaniem, to też nie martwmy się, że to jest coś strasznego, i że dziecko przez to straci - podsumowuje Roksana Benedykciuk.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Roksana Benedykciuk (psycholożka dziecięca)

Data emisji: 25.02.2025 

Godzina emisji: 9.38

kh/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.