Tętnicze nadciśnienie płucne jest chorobą rzadką, która nieleczona, lub źle leczona, prowadzi w ciągu 2-3 lat do śmierci. - Często pacjenci pytają, czy tętnicze nadciśnienie płucne to jest choroba płuc, czy serca. Jest to generalnie choroba płuc, która prowadzi do niewydolności serca, więc oba te narządy w tej chorobie cierpią - mówi w Jedynce prof. dr hab. n. med. Marcin Kurzyna - ekspert w dziedzinie nadciśnienia płucnego i ordynator Oddziału Kardiologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.
Ważna odpowiednia diagnostyka
Nadciśnienie płucne zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Szacuje się, że problem dotyka około 1 proc. całej populacji i pojawia się we wszystkich grupach wiekowych.
Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana stosunkowo wcześnie, leczenie poprawia komfort życia, opóźnia postęp choroby i przedłuża życie. Dlatego tak ważna jest prawidłowa i szybka diagnostyka.
Leczenie chorób rzadkich
Choroby rzadkie to schorzenia, które występują u mniej niż 5 na 10 000 osób. Fakt, że TNP jest chorobą rzadką, sprawia, że prawidłowe rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia mogą być utrudnione i często są wprowadzane z opóźnieniem. - To jest problem chorób rzadkich, że nawet śmierć wszystkich pacjentów nie zmienia wskaźników zdrowotnych w kraju, chociaż jest ponad 8 tys. chorób rzadkich - podkreśla gość Jedynki. - Leczenie chorób rzadkich nie jest tanie, ale jest to najwyższa forma rozwoju społeczeństwa. My jako społeczeństwo jesteśmy solidarni z tymi, którzy mieli to nieszczęście zachorować na rzadką chorobę - dodaje.
Ponadto w audycji:
Z okazji Tygodnia Wiedzy o Półpaścu opowiedzieliśmy o profilaktyce, leczeniu i zagrożeniach, jakie stwarza półpasiec, szczególnie u osób 60+. Ekspertka: prof. dr hab. n. med. Irena Walecka - mazowiecka konsultantka wojewódzka w dziedzinie dermatologii, kierowniczka Kliniki Dermatologii CMKP/PIB MSWiA.
- Szkoła z technologią
W ramach projektu naukowo-badawczego "Szkoła z technologią", którego premiera jest właśnie dziś, Centrum Nauki Kopernik opracowało zestaw edukacyjny wykorzystujący potencjał urządzeń mobilnych (tabletów i smartfonów) w uczeniu się i nauczaniu. Powstają gotowe scenariusze zajęć i materiały metodyczne, gdzie tablety lub telefony mogą być pomocą naukową, a nie tylko bezmyślnym zjadaczem czasu. Żyroskop, wykrywacz metalu, kompas, decybelomierz, kamera poklatkowa, barometr, wysokościomierz – te i wiele innych narzędzi może zastąpić dzisiejszy telefon. Czujniki i aplikacje, w które telefon jest wyposażony, umożliwiają prowadzenie wciągających lekcji – nie tylko fizyki, biologii czy geografii, ale także języka polskiego czy historii. O projekcie opowiedziała Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: dr hab. n.med. Marcin Kurzyna (Ordynator Oddziału Kardiologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku), prof. dr hab. n. med. Irena Walecka (Kierowniczka Kliniki Dermatologii CMKP/PIB MSWiA), Katarzyna Nowicka (Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 27.02.2025 r.
Godzina emisji: 19.10
ans/kor
Tętnicze nadciśnienie płucne atakuje serce i płuca. Nieleczone szybko zabija - Jedynka - polskieradio.pl