Dopalacze to środki zastępcze lub nowe substancje psychoaktywne, czyli produkty zawierające związki oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy, które mogą być użyte w takich samych celach jak środki odurzające lub substancje psychotropowe.
Dopalacze to nie cukierki!
Dopalacze - choć często występują w formie atrakcyjnych, kolorowych żelków - to groźne narkotyki (tak też są traktowane z punktu widzenia prawa)! Działają na ośrodkowy układ nerwowy. Po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Po euforii szybko następuje "zejście" mogące objawić się wyczerpaniem, zaburzeniami rytmu serca, nudnościami, niepokojem, stanami lękowymi. Nigdy nie ma pewności, czym się zakończy zażycie dopalacza.
- Zdarzają się sytuacje, że ktoś chciał zażyć jakąś substancję pierwszy raz, dla zabawy, by komuś zaimponować, i skończyło się zgonem - powiedziała w radiowej Jedynce insp. Katarzyna Nowak, rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Policji. - Co roku notujemy co najmniej kilkaset przypadków zatruć - wskazał Marek Waszczewski, rzecznik prasowy głównego inspektora sanitarnego. Co piąty dotyczy osoby poniżej 18. roku życia, najwięcej w grupie 16-18 lat.
Czytaj także:
Jak rozpoznać, że problem dotyczy naszego dziecka?
Naszą uwagę powinny zwrócić zmiany w zachowaniu i zwyczajach dziecka. Rozluźnienie więzi z rodziną, brak chęci rozmowy, kontaktu. Spędzanie czasu głównie poza domem, ze znajomymi, także zupełnie nowymi. Porzucenie dotychczasowych zainteresowań, gorsze wyniki w szkole, wagarowanie. Zmiany w wyglądzie. Wahania nastroju, trudności z koncentracją uwagi.
Przyczyny zażywania dopalaczy są bardzo różne. W ankietach młodzi tłumaczą, że sięgają po nie, by przypodobać się grupie rówieśniczej, zaspokoić ciekawość, dla rozrywki. Również szukając ulgi, rozwiązania dla trudnych emocji czy napięć. Problem dotyczy w równym stopniu młodych chłopców i młodych dziewcząt.
Jak przeciwdziałać? "Dobre relacje to podstawa"
W audycji "Cztery pory roku" Natalia Czapla, psychoterapeutka uzależnień, podkreśliła, że najlepsza "profilaktyka antydopalaczowa" to budowanie więzi z dzieckiem od najmłodszych lat. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami dziecka pomogą uchronić je przed kontaktem z narkotykami.
- Równie ważna jest edukacja - rodziców i nauczycieli. My zwykle jesteśmy zapraszani na pogadanki do szkół, gdy problem już się pojawił - dodała gościni radiowej Jedynki.
Co zrobić, jeśli nasze dziecko ma problem z dopalaczami?
Najważniejsza jest rozmowa, problem sam się nie rozwiąże. Taka rozmowa nie powinna być podejmowana pod wpływem silnego wzburzenia, prowadzona w emocjach. Dziecka należy wysłuchać i okazać mu miłość i wsparcie, jednocześnie mocno podkreślić konsekwencje jego zachowania, zagrożenia związane z zażywaniem dopalaczy. Należy ustalić reguły, których dziecko będzie musiało przestrzegać.
Dobrze jest skorzystać ze wsparcia specjalisty.
801 199 990 - Telefon Zaufania Narkomania
801 889 880 - Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne
800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 - Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Natalia Czapla, psychoterapeutka uzależnień, Poradnia MONAR we Wrocławiu
Data emisji: 11.03.2025 r.
Godzina emisji: 9.00-10.00
Jedynka/pacjent.gov.pl/sanepid/kk/kor