"Skutki ekonomiczne mogą być szokujące". Zastępca głównego lekarza weterynarii o pryszczycy

Data publikacji: 02.04.2025 13:55
Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 14:31
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W przypadku wybuchu choroby wszystkie zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać wybite.
W przypadku wybuchu choroby wszystkie zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać wybite., Autor - PAP/Przemysław Piątkowski
- Uśmierceniu podlegają wszystkie zwierzęta w danym gospodarstwie. W przypadku pryszczycy bardzo często są również podejmowane decyzje o uśmierceniu zwierząt gatunków wrażliwych na określonym obszarze buforowym wokół tego ogniska - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Kubacki, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Rząd i zapowiada wzmożone kontrole weterynaryjne na granicy z Niemcami, Słowacją i Czechami w związku z ogniskami pryszczycy występującymi w tych krajach.

  • Gościem Karola Surówki w audycji Polskiego Radia "W samo południe" w środę (2.04) o godz. 12:20 był Jakub Kubacki, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Jakub Kubacki wyjaśniał, że zgodnie z obecnie obowiązującymi, zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i krajowymi, przepisami w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, a do tej grupy należy m.in. pryszczyca, wprowadzane są środki prewencyjne ograniczające możliwość rozwleczenia choroby. Środki te przewidują m.in. zakaz przemieszczania określonych produktów, towarów, ale głównie zwierząt, które mogłyby przenosić chorobę.

POSŁUCHAJ

06:53

Jakub Kubacki o zagrożeniu pryszczycą (W samo południe)

Pryszczyca nie jest groźna dla człowieka. Ludzie mogą zarazić się nią w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem i jego wydzielinami, a także przez spożycie niepasteryzowanych produktów pochodzących od zakażonych zwierząt.

Gość audycji zwracał uwagę, że choć choroba nie stanowi większego zagrożenia epidemiologicznego dla ludzi, to jej wystąpienie wiąże się z dotkliwymi stratami. - Skutki wystąpienia tej jednostki chorobowej w dany kraju są z ekonomicznego punktu widzenia szokujące. W Wielkiej Brytanii w latach 2000., kiedy wystąpiła pryszczyca, łączny koszt likwidacji jej ognisk wyniósł ponad 8 mld funtów - przypominał.

Kubacki wyjaśniał, że likwidacja ogniska choroby oznacza wybicie stada. - Uśmierceniu podlegają wszystkie zwierzęta w danym gospodarstwie. W przypadku pryszczycy bardzo często są również podejmowane decyzje o uśmierceniu zwierząt gatunków wrażliwych na określonym obszarze buforowym wokół tego ogniska - dodał.

Czytaj także:

Na początku stycznia tego roku niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy. Gospodarstwo, w którym wystąpiła choroba, znajdowało się w odległości ok. 70 km od granicy z Polską.

W ubiegłym tygodniu w środę polska Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że potwierdzono drugie ognisko pryszczycy na Węgrzech w pobliżu styku granic austriackiej, czeskiej i słowackiej. W niedzielę słowackie służby poinformowały o wykryciu piątego ogniska pryszczycy w tym kraju.

21 marca minister rolnictwa podpisał rozporządzenie i zadecydował o zamknięciu terytorium Polski na przywóz wybranych towarów ze Słowacji w związku z ogniskami pryszczycy w tym kraju.

Źródło: Jedynka/ka/kor

Teatr Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.