Bosak: skończmy z tą fikcją, składkę zdrowotną trzeba zlikwidować

Data publikacji: 04.04.2025 18:55
Ostatnia aktualizacja: 04.04.2025 18:55
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak , Autor - Piotr Podlewski/Polskie Radio
Zdaniem lidera Konfederacji Krzysztofa Bosaka składkę zdrowotną "należałoby po prostu zlikwidować, bo w obecnej formie nie jest ona składką". - Jest podatkiem, drugą częścią podatku dochodowego. Należałoby ją po prostu połączyć z podatkiem dochodowym i skończyć z tą fikcją - powiedział polityk w "Rozmowie dnia" radiowej Jedynki.
  • Gościem Agaty Kondzińskiej w audycji "Rozmowa dnia" w piątek (4.04) o godz. 16:35 był Krzysztof Bosak z Konfederacji. 

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Posłowie przegłosowali w piątek nowelizację ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana wejdzie w życie od przyszłego roku i będzie kosztowała 4,6 mld zł. Beneficjentami reformy zostanie około 2,5 mln przedsiębiorców. Przeciwko zmianie byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.

POSŁUCHAJ

12:15

Krzysztof Bosak gościem Agaty Kondzińskiej (Ekspres Jedynki)

Według Krzysztofa Bosaka składkę zdrowotną "należałoby po prostu zlikwidować, bo w obecnej formie nie jest ona składką". - Jest podatkiem, drugą częścią podatku dochodowego. Należałoby ją po prostu połączyć z podatkiem dochodowym i skończyć z tą fikcją. Sytuacja byłaby wtedy prostsza. Natomiast to, co zrobił antypolski ład, reformy PiS-u - to znaczy upodabnianie składki zdrowotnej jeszcze bardziej do podatku dochodowego, ze wszystkimi konsekwencjami komplikacji systemu z tego wynikającymi - to jest absolutnie absurdalny kierunek - podkreślił. 

Składka zdrowotna. Bosak: Platforma złamała swoje obietnice

W jego opinii uchwalone w piątek przepisy odwracają politykę wprowadzonego przez PiS Polskiego Ładu tylko w niewielkim stopniu. - Zatem Platforma złamała swoje obietnice. Tak naprawdę widać, że zaakceptowała rozwiązania rządu Mateusza Morawieckiego. Zapowiadała, że to odwróci, ale odwróciła to w mniejszym stopniu niż połowa - powiedział Krzysztof Bosak. 

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki dla przedsiębiorców. Do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów - procentowa. Część zryczałtowana składki wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów - w zależności od ich wysokości stawka wyniesie 3,5 proc. bądź 4,9 proc. Ponadto dla przedsiębiorców płacących podatek w formie karty podatkowej, projekt zakłada zastąpienie obecnej składki (9 proc. od minimalnego wynagrodzenia) opłatą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Czytaj także: 

Źródło: PR1/bartos

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.