Coraz mniej niemowląt umiera w Polsce. Dr Sutkowski: poprawia się jakość opieki w szpitalach

Data publikacji: 07.04.2025 13:00
Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 15:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Oddział Neonatologii w Szpitalu Południowym w Warszawie
Oddział Neonatologii w Szpitalu Południowym w Warszawie, Autor - Wojciech Olkuśnik/East News
Współczynnik zgonów niemowląt w Polsce systematycznie spada - wynika  zdanych GUS. Dr Michał Sutkowski mówił w radiowej Jedynce, że to m.in. efekt znacznej poprawy jakości opieki neonatologicznej. - Pomimo spektakularnych informacji, które czasem media przekazują, pomimo wszystkich niedogodności, o których też jest głośno, poprawa sytuacji w ciągu ostatnich lat jest zdecydowana - podkreślił.
  • Gościem Krzysztofa Grzesiowskiego w audycji Polskiego Radia "W samo południe" w poniedziałek (07.04) o godz. 12:23 był doktor Michał Sutkowski (specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych).

Co 7 sekund umiera dziecko lub kobieta w ciąży - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego w Światowy Dzień Zdrowia WHO inauguruje kampanię na rzecz matek i noworodków. Według danych WHO każdego roku około 300 tys. kobiet traci życie w wyniku ciąży lub porodu, ponad 2 miliony dzieci umiera w pierwszym miesiącu życia, a około 2 miliony rodzi się martwych.

POSŁUCHAJ

06:35

Dr Michał Sutkowski gościem Krzysztofa Grzesiowskiego (Jedynka/W samo południe)

W Polsce współczynnik zgonów niemowląt wynosi według najnowszych danych GUS (za 2023 r.) 3,9 promila (czyli niespełna 4 przypadki na tysiąc urodzeń). Od 2010 r. do 2020 r. spadał z poziomu 5 promili do 3,6.

Wzrosła jakość opieki medycznej

Dr Michał Sutkowski w tym kontekście zwrócił uwagę, że w Polsce w ostatnich latach znacznie poprawiła się jakość opieki medycznej, w tym także neonatologii. - Nie mamy się tutaj czego wstydzić, bo ta opieka jest rzeczywiście coraz lepsza. I tutaj, w zakresie tych pediatrycznych czy neonatologicznych, ale wcześniej także ginekologicznych czy położniczych rzeczy, pomimo spektakularnych informacji, które czasem przekazują media, pomimo wszystkich niedogodności, o których też jest głośno, no to poprawa sytuacji jest w ciągu ostatnich lat zdecydowana - podkreślił.

Dr Sutkowski przyznał też, że pewne elementy oczywiście wciąż są do poprawy. Wskazywał, że zwłaszcza w mniejszych miastach powiatowych oddziały neonatologiczne borykają się z problemami kadrowymi. - Czasem oddziały neonatologiczne to jest 1-2 osoby. Jeżeli taki lekarz odejdzie z pracy na emeryturę, no to nie będzie oddziału - zaznaczył.

Kuleją profilaktyka i szczepienia

Gość Jedynki zwrócił też uwagę na profilaktykę i podejście Polaków do szczepień. Tu, jak przyznał, wnioski nie są optymistyczne. - Każdy przypadek jest inny i nie chciałbym bardzo uogólniać, ale brak pewnych wzorców, pewnej kultury zdrowotnej jest bardzo widoczny i to nie tylko w małych miejscowościach, ale także w dużych miejscowościach. Brak skłonności do profilaktyki jest powszechny. Na badania profilaktyczne, kobiety, przyszłe mamy jeszcze przed ciążą, udają się bardzo rzadko. Na szczepienia, to jest rzadkość, żeby kolegom ginekologom udało się namówić kobietę w ciąży - tłumaczył dr Sutkowski.

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co miało miejsce 7 kwietnia 1948 roku. Każdego roku określany jest temat przewodni obchodów, który ma zwrócić uwagę na konkretne wyzwanie z zakresu zdrowia publicznego. W ubiegłym roku dzień ten przebiegał pod hasłem "Moje zdrowie, moje prawo", by przypomnieć, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji. 

Źródło: Program 1 Polskiego Radia/paw

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.