Kwiecień w NCKF rozpoczął się od przeglądów filmów Wojciecha Jerzego Hasa. Pierwszy pokaz odbył się 1 kwietnia, w setną rocznicę urodzin reżysera - "Jak być kochaną", z niezapomnianą rolą Barbary Krafftówny. Kolejne seanse z prelekcjami (m.in. "Pętla", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Sanatorium pod Klepsydrą") widzowie zobaczą w czerwcu, lipcu i sierpniu.
W kwietniu NCKF daje szansę zanurzenia się w tajemniczych, onirycznych wizjach Davida Lyncha i poczucia ich mocy na wielkim ekranie. W programie znajdziemy mroczną "Zagubioną autostradę", kultowe "Mulholland Drive" oraz dokument "David Lynch. Żyć sztuką", który odsłoni artystyczną duszę reżysera. Dla prawdziwych pasjonatów twórcy - seans "Głowy do wycierania" w ramach DKF Immersja, wzbogacony prelekcją i dyskusją.
Timeless Film Festival - święto klasyki kina
Podczas Timeless Film Festiwal, który rozpocznie się 10 kwietnia, kino NCKF pokaże arcydzieła światowego kina w doskonałej jakości na wielkim ekranie. W programie m.in. kultowy film Piera Paola Pasoliniego, łódzki film Davida Lyncha, film niemy z muzyką na żywo, a także klasyczny western i Daniel Olbrychski w zaskakującej roli.
W ramach festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć "Cud kwiatów" - niemy film z 1926 roku, w którym kwiaty naprawdę ożywają w rytmie muzyki na żywo, granej na jednym z najrzadszych instrumentów świata. Maria Solveg Matray, gwiazda ekranu, oraz tancerze z Opery Berlińskiej wcielają się w role nimf kwiatów. Twórcy dosłownie zaglądają do świadomości roślin. To będzie niecodzienna uczta dla zmysłów.
"Gorączka" Michaela Manna w cyklu "Lektura Kina"
W cyklu spotkań złożonych z rozmów z autorami i autorkami nowych książek na filmowym rynku wydawniczym "Lektura Kina" można obejrzeć projekcje wybranego filmu lub bloku krótkich metraży.
"Gorączka" to hipnotyzująca opowieść o honorze, obsesji i świecie, w którym nie ma miejsca na drugie szanse. Detektyw Vincent Hanna (Pacino) i zawodowy włamywacz Neil McCauley (De Niro) żyją po przeciwnych stronach prawa, ale łączy ich jedno - są najlepsi w tym, co robią. To historia dwóch zawodowców, świadomych swej przegranej pozycji w życiu osobistym, niezrealizowanych i wypalonych wewnętrznie mężczyzn. Po seansie widzów czeka spotkanie z Wojciechem Sitkiem, autorem książki "Żegnaj, Ameryko. Mitologia późnego kapitalizmu w filmach Michaela Manna".
"Fateful Findings" już 26 kwietnia
"Fateful Findings" opowiada historię Dylana, geniusza komputerowego, który po poważnym wypadku samochodowym odkrywa, że jego życie jest jednym wielkim kłamstwem. Neil Breen, reżyser, scenarzysta i aktor w jednym, to prawdziwy geniusz niezależnego kina klasy B, który tworzy filmy tak osobliwe, że granica między wizjonerstwem a przypadkiem przestaje istnieć.
Nieśmiertelne klasyki w najnowocześniejszym kinie w Polsce. W programie NCKF same perełki - Jedynka - polskieradio.pl