Kampania "ZOOstaw, NIE porywaj!". Ochroń zwierzęta przed szkodliwymi działaniami ludzi

Data publikacji: 09.04.2025 14:45
Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 14:55
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Warszawski Ogród Zoologiczny rozpoczął kampanię "ZOOstaw, NIE porywaj!", której celem jest ochrona dzikich zwierząt przed nieświadomymi, a często szkodliwymi działaniami ludzi.
Warszawski Ogród Zoologiczny rozpoczął kampanię "ZOOstaw, NIE porywaj!", której celem jest ochrona dzikich zwierząt przed nieświadomymi, a często szkodliwymi działaniami ludzi., Autor - Soru Epotok/shutterstock
Wiosna to czas narodzin, ale też… błędnych interwencji, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jak reagować, gdy natrafimy na młode, dzikie zwierzę? Czy zawsze należy interweniować? Warszawski Ogród Zoologiczny rozpoczął kampanię "ZOOstaw, NIE porywaj!", której celem jest ochrona dzikich zwierząt przed nieświadomymi, a często szkodliwymi działaniami ludzi.

Akcja "ZOOstaw, NIE porywaj"

Kampania skupia się przede wszystkim na właściwym postępowaniu z młodymi dzikimi zwierzętami, które często są bezzasadnie zabierane z ich naturalnego środowiska przez ludzi, którzy chcą pomóc. W rzeczywistości takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Młode zwierzęta, pozbawione opieki rodziców, tracą szansę na naukę umiejętności niezbędnych do przetrwania w naturze.

Jak wyjaśnia Andżelika Gackowska, kierowniczka Ptasiego Azylu, w przypadku gdy widzimy ranne zwierze na drodze, należy jak najszybciej wezwać pomoc. - Nie należy go dotykać, trzeba szybko wezwać służby i ostrzegać innych uczestników ruchu drogowego w bezpieczny dla nas sposób - mówi. - W niektórych przypadkach nakrycie zwierzęcia jest stosowane po to, żeby zwierzę się uspokoiło, żeby nie usiłowało w panice uciekać i pogłębiać swoich uszkodzeń - podkreśla. 

Rozmowa z Andżeliką Gackowską dostępna jest na stronie: podcasty.polskieradio.pl.

Kos Wars i sarenka Sawa bohaterami kampanii 

Tak jak w ubiegłym roku, bohaterami kampanii są kos Wars i sarenka Sawa. To przedstawiciele gatunków, które najczęściej trafiają do Ptasiego Azylu i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich.

Akcja trwa od kwietnia do końca czerwca, czyli w okresie intensywnego rozrodu. To właśnie wtedy Ekopatrol otrzymuje najwięcej zgłoszeń dotyczących młodych zwierząt, które w rzeczywistości nie potrzebują pomocy.

Kampania jest wspólną inicjatywą warszawskiego zoo, Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych "Ptasi Azyl", Lasów Miejskich oraz Straży Miejskiej.

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Andżelika Gackowska (kierowniczka Ptasiego Azylu) 

Data emisji: 9.04.2025 

Godzina emisji: 11.20

IAR/ans/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.