O tym mówiliśmy w audycji "Odrodzona-Nieznana". Gośćmi Grzegorza Kalinowskiego byli: Maria Antosik-Piela z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Karolina Szymaniak z Wydziału Literatury Sorbonne Université w Paryżu oraz publicysta i dziennikarz Jarosław Szczepański.
W poprzednich odcinkach z cyklu:
W związku z 88. rocznicą uchwalenia przez sejm ustawy "O ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski", 99. rocznicą wybuchu Zamachu Majowego oraz 90. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego o jego autorytarnych rządach i kulcie jego osoby w audycji "Historia bliska" opowiedzieli prof. Marcin Kula i prof. Jolanta Żyndul.
Modernizacja Polski przedwojennej obejmowała jednoczesną odbudowę państwa po zniszczeniach wojennych, próbę sklejania w jedną całość trzech zaborów i dogonienia zasobniejszego świata. - Wydaje się, że pokolenie, któremu przyszło odbudowywać państwo, równocześnie było nastawione na naprawę wielu funkcji przejętych po państwach zaborczych - powiedział w radiowej Jedynce prof. Rafał Matyja.
Na drogach i torach II Rzeczypospolitej dochodziło do wielu głośnych katastrof. Międzywojenne gazety rozpisywały się o wypadku samochodowym gwiazdora Eugeniusza Bodo, w którym zginął jego przyjaciel. Z kolei do dziś śledczy nie wyjaśnili sabotażu katastrofy pociągu pod Starogardem Gdańskim, gdzie zginęło 29 osób. W międzywojniu niespokojnie było również w powietrzu.
Na audycję "Odrodzona-nieznana" w sobotę (12.04) w godz. 17.00-18.00 zaprosił Grzegorz Kalinowski.
kk
Jaki był wkład żydowskich artystów w kulturę Polski? Opowiadają goście G. Kalinowskiego - Jedynka - polskieradio.pl