Książę J. Radziwiłł w pamięci i historii polskiej arystokracji; Mity słowiańskie w psychologii i edukacji; Geologia i paleontologia Śląska

Data publikacji: 16.04.2025 18:00
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 13:11
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Uczta u Radziwiłła" pędzla (prawdopodobnie) Aleksandra Orłowskiego. I poł. XIX w.
"Uczta u Radziwiłła" pędzla (prawdopodobnie) Aleksandra Orłowskiego. I poł. XIX w., Autor - Cyfrowe MNW/dp
Ziemianin z rodziny o wielowiekowej tradycji, właściciel majątku w Nieborowie, Szpanowie na Wołyniu i pałacu w Warszawie, dyplomata i przedsiębiorca był ważną postacią w polityce przełomu XIX i XX wieku. W swoich majątkach wprowadzał nowoczesne rozwiązania gospodarcze, uczestniczył w licznych radach nadzorczych i zarządach organizacji społecznych. 

Przedstawienie postaci Janusza Radziwiłła i jego rodziny pokazuje obraz życia arystokracji, jej wpływ na kształtowanie polskiej gospodarki i polityki. Gość: dr Aneta Duda, autorka biografii księcia Janusza Radziwiłła. 

AUDYCJA DO WYSŁUCHANIA NA PODCASTY.POLSKIERADIO.PL

Poza tym w audycji:

  • Mity słowiańskie w psychologii i edukacji.

Tematyka baśniowo mityczna i jej symbolika wykorzystywana jest w budowaniu rozwoju osobistego. Słowiańscy bogowie, zwierzęta, rośliny kreują wyobraźnię, pomagają organizować świat wewnętrzny. Legendarne smoki, bogowie Perun i Światowid czy bogini Mokosz nie tylko pozwalają przejrzeć się w mitycznym lustrze, ale przypominają o kulturowym znaczeniu dawnych wierzeń. Gość: prof. Agnieszka Miernik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

  • Geologia i paleontologia Śląska.

Historyczne dzieło dr Georga Antona Volkmanna " Silesia Subterranea" z XVII wieku, opisuje bogactwa naturalne Śląska. Tłumaczone obecnie na język polski przekazuje szczegółowe informacje na temat metali, minerałów, wód mineralnych i znalezisk archeologicznych. Bogato ilustrowane dzieło poświęcone jest także kamieniom szlachetnym, skałom, skamieniałym roślinom, muszlom i owadom, które Volkmann archiwizował prowadząc rozległe badania terenowe. Gość: prof. Piotr Krzywiec z Instytutu Nauk Geologicznych PAN

Czytaj także:

Na audycję "Eureka" w środę (16.04) w godz. 19.00-20.00 zaprosiła Katarzyna Jankowska.


Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.