Czy konferencje naukowe muszą oznaczać tony plastiku?; Co nas czeka podczas misji kosmicznej Ignis; nowa metoda odzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich

Data publikacji: 14.04.2025 20:00
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2025 12:56
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jak nie dopuszczać do nadprodukcji plastiku?
Jak nie dopuszczać do nadprodukcji plastiku?, Autor - ZhuZhaZhu/Shutterstock
Czy konferencje naukowe muszą oznaczać tony plastiku, długie godziny siedzenia i zmęczenie uczestników? Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali "Poradnik dla Organizatorów Zrównoważonych Konferencji", który pokazuje, jak zmienić schematy i wprowadzić ekologiczne oraz komfortowe rozwiązania.

Jakie są najważniejsze wskazówki badaczy? I na co zwracać uwagę planując takie wydarzenia? M.in. na te pytania odpowiedziała prof. Małgorzata Grodzińska-Jurczak z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CAŁEJ AUDYCJI POSŁUCHAĆ MOŻNA NA STRONIE PODCASTY.POLSKIERADIO.PL

Poza tym w audycji:

- Podczas polskiej misji kosmicznej Ignis planowane jest zrealizowanie 13 eksperymentów. Z powodu ograniczeń masowych i gabarytowych niektóre znajdą się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już wcześniej i będą czekać na załogę. Jedne z takich próbek mają wyruszyć na orbitę już 21 kwietnia wraz z obsługiwaną przez SpaceX komercyjną misją zaopatrzeniową.

Gość: Andrzej Piątkowski, zastępca dyrektora Departamentu Badań i Innowacji Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA)

- Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracowali nową metodę odzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich z baterii niklowo-wodorkowych, tzw. paluszków. Pierwiastki wykorzystywane m.in. do produkcji samochodów elektrycznych i laptopów są kluczowe dla rozwoju nowoczesnego przemysłu.

Wbrew powszechnej opinii pierwiastki ziem rzadkich wcale nie są takie rzadkie. Niektóre z nich występują w skorupie ziemskiej w ilościach nieco większych niż pospolite pierwiastki, ale są bardzo rozproszone. Stąd potoczna nazwa.

Gość: prof. Dorota Kołodyńska, kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej oraz prorektor UMCS w Lublinie

Na audycję "Eureka" w poniedziałek (14.04) po godz. 19.00 zaprosił Jakub Domoradzki.

mg

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.