Papież podczas czerwcowej pielgrzymki w 1999 roku dobiegał już osiemdziesiątki, podupadał na zdrowiu. Ale na te dwa tygodnie odzyskał młodzieńczą żywotność. W rodzinnych Wadowicach wspominał pomaturalne wyprawy na kremówki. Przemówił też w Sejmie.
Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem, który odwiedził parlament. Posłom i senatorom przypomniał o konieczności przestrzegania zasad etycznych w życiu publicznym. - Po upadku ideologii totalitarnej, nowym zagrożeniem dla istoty ludzkiej jest sprzymierzenie się demokracji z relatywizmem etycznym - przestrzegał. Mówił też o Unii Europejskiej, do której Polska miała niedługo wstąpić. Tłumaczył, że Unia Europejska, by była stała, musi być "wspólnotą ducha". - Europo, otwórz drzwi Chrystusowi - apelował Jan Paweł II.
W Warszawie odprawił też mszę beatyfikacyjną na Pl. Piłsudskiego, w miejscu, gdzie podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki padły pamiętne słowa o Duchu Świętym, który ma odnowić oblicze ziemi.
- Jakże dzisiaj nie dziękować Bogu w trójcy Jedynemu za to wszystko, co stało się przez ostatnie 20 lat - podkreślał Jan Paweł II. - To jego odpowiedź na tamto nasze wołanie - przekonywał.
Niestety, papież nie zdołał już odprawić mszy na krakowskich Błoniach. Z powodu infekcji musiał pozostać w Domu Papieskim w Krakowie. Był to pierwszy przypadek, gdy Jan Paweł II nie przybył na zaplanowane wcześniej spotkanie.
(lu)
Aby wysłuchać audycji Karoliny Wichowskiej i Grzegorza Krakowskiego, wystarczy wybrać "Najdłuższa pielgrzymka" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Dużo więcej materiałów dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II zgromadziliśmy w serwisie specjalnym Beatyfikacja Jana Pawła II. Zapraszamy.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
Najdłuższa pielgrzymka - Jedynka - polskieradio.pl