Inwestycja w wiedzę nawet w wieku mocno dojrzałym jest bardzo dobrym pomysłem, chociażby po to, żeby u dzieci lub wnuków zasłużyć na miano autorytetu. Zabawa dziadków z wnukami podparta wiedzą rozbudowuje wyobraźnię i ciekawość świata u najmłodszych. Ale do nauki potrzebny jest sprawnie działający mózg.
Profesor Elżbieta Szeląg z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk i WSPS mówi w radiowej Jedynce, jak można sprawić, żeby mózg zachował sprawność do późnej starości.
W naukowym Wieczorze z Jedynką sprawdziamy, czy nauki takie jak np. fizyka lub chemia są skutecznymi narzędziami integrującymi pokolenia, choćby w obrębie rodziny. Czy nabyta uniwersytecka wiedza otwiera ciekowość rozmowy i sprawia, że - właśnie w rodzinie - starsze pokolenie nabiera pewności siebie. Bo w powszechnej opinii starsi ludzie boją się np. korzystać z nowinek technologicznych. Czy model integracji oparty na relacjach intelektualnych jest dobrym prognostą na budowanie trwałych więzi międzypokoleniowych? Mówią o tym profesor Paweł Kulesza, dziekan Wydziału Chemii Uniwerstytetu Warszawskiego i prof. Lucjan Piela, również z Wydziału Chemii UW.
Audycję przygotował Artur Wolski.
(ag)
Można oszukać starość - Jedynka - polskieradio.pl