– Ból jest naszym tyranem a zarazem wybawcą. Może nam w ekstremalnych sytuacjach odebrać rozum i chęć do życia, ale też bez niego nie ma życia. Ból nas informuje i uczy – wyjaśnia doktor Małgorzata Malec-Milewska, doświadczony lekarz, kierownik Poradni Leczenia Bólu Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CMKP w Warszawie.
Jak podkreśla gość "Magazynu medycznego", ostry ból ostrzega przed większym uszkodzeniem i skłania do szukania pomocy u lekarza. Jednak ból przewlekły z pewnością nie jest naszym przyjacielem, gdyż to właśnie on dramatycznie pogarsza jakość naszego życia i staje się chorobą samą w sobie.
Niemal co trzeci Polak wymaga pomocy w zwalczaniu bólu. Co boli młodych, a co osoby w podeszłym wieku? Jak zapewnia specjalistka, ludzi młodych dotykają najczęściej ostre bóle pourazowe lub migrenowe. Z kolei osoby starsze najczęściej cierpią na przewlekły ból narządów ruchu, kręgosłupa, stawów. Ból jest związany również z takimi chorobami, jak np. cukrzyca czy półpasiec.
Posłuchajmy całej audycji Małgorzaty Kownackiej, a dowiemy się, jak radzić sobie z bólem nie do zniesienia i jak zażywać leki przeciwólowe.
(kas)
W nowej ramówce, która będzie obowiązywała od 1 lutego, "Magazyn medyczny" będzie nadawany w poniedziałki.
Ból: wróg czy przyjaciel - Jedynka - polskieradio.pl