Szczury po badaniach przechodzą na emeryturę

Data publikacji: 20.10.2012 12:14
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 17:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Szczur laboratoryjny
Szczur laboratoryjny, Autor - WikipediaCC/Joanna Servaes

POSŁUCHAJ

Badania na zwierzętach. Potrzebne czy nie?

Zwolennicy i przeciwnicy badań na zwierzętach przerzucają się argumentami i każdy ma swoje racje. W "Wieczorze odkrywców" w Jedynce rozmawialiśmy m.in. o konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektywy europejskiej w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych.

Zwolennicy badań na zwierzętach twierdzą, że postęp nauk biologicznych i medycznych jest nierozłącznie związany z badaniami na zwierzętach. Nie byłoby możliwości leczenia cukrzycy i uratowania życia tysiącom chorych, gdyby nie badania na psach rozpoczęte na przełomie XIX i XX wieku.

- Mogę powiedzieć śmiało, ze nie byłoby postępu wiedzy, nie byłoby tego stanu nauki, nauk medycznych, biomedycznych, biologicznych gdyby nie badania na zwierzętach – zwraca uwagę prof. Wojciech Kostowski z Polskiej Akademii Nauk. Wyjaśnia w Jedynce, że badania na zwierzętach są potrzebne, a wynikają z tzw. wyboru mniejszego zła. Przykładem pożytku z badań na zwierzętach było wyodrębnienie insuliny w 1921 roku. To był argument na rzecz badań na zwierzętach.

Naukowcy obecnie starają się przestrzegać zasady trzech R w badaniach na zwierzętach. Reduction, czyli zmniejszenie liczby zwierząt do badań, Replacement, a więc zastosowanie metod alternatywnych np. komputerowych oraz Refinement, czyli poprawa jakości badań.

Prof. Andrzej Wróbel z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego podkreśla, że neuroinformatyka musi działać w porozumieniu z doświadczeniem. - Na przykład nie rozumiemy mózg, jak on funkcjonuje, więc nie potrafimy go zaprogramować na badania - mówi w "Wieczorze odkrywców". Ale o zwierzęta trzeba dbać. W laboratorium instytutu są szczury, które służyły badaniom i teraz mają zapewnioną emeryturę. Bo naukowcy prowadzą tylko jeden eksperyment na tym samym zwierzęciu, Więc po jego zakończeniu zwierzę jest pozostawione w spokoju.

Badania na zwierzętach spowodowały, że tysiące osób uratowano i dalej ratuje się przed zachorowaniem na wściekliznę i zakażeniem wirusem polio. Bez badań na zwierzętach byłoby niemożliwe poznanie podstawowych funkcji układu nerwowego, np. procesu neuroprzekaźnictwa. Dzięki tym badaniom osiągnęliśmy postęp w rozumieniu mechanizmów i leczeniu chorób neurologicznych i psychicznych, w tym padaczki, depresji i schizofrenii.
Ale przeciwnicy prowadzenia tych badań twierdzą, że badania na zwierzętach mogą być zastąpione innymi metodami, które daje postęp w technikach badawczych. Poza tym badania na zwierzętach należy prowadzić tylko wtedy, kiedy są naprawdę niezbędne i przy zachowaniu ściśle określonych warunków. Badacze muszą zgodzić się na ograniczenia i zasady dające gwarancję wyeliminowania lub minimalizacji stresu i cierpień zwierząt, muszą być świadomi, że zwierzęta to nie tylko narzędzie badawcze, lecz żywy, odczuwający organizm, któremu należy się właściwe traktowanie.

"Wieczór odkrywców" prowadził Krzysztof Michalski.

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.