Główny sztab wyborczy Mitta Romneya jest w Bostonie. Na wieczór wyborczy kandydat zaprosił bardzo wielu gości. Dlatego, chociaż miejsce jest ogromne, część dziennikarzy miała poważne problemy z otrzymaniem akredytacji na wieczór wyborczy.
- Wszystko przez to, że zaproszeni są też fundatorzy kampanii, którzy wyłożyli na nią wielkie pieniądze. W efekcie część dziennikarzy, głównie europejskich, została przeniesionych z głównego sztabu do takiej piwnicy w hotelu. A główny sztab ma wielkość terminala na lotnisku, robi niesamowite wrażenie – opowiadał Michał Żakowski.
Finansowanie kampanii odbija się też głośnym echem wśród wyborców. Amerykanie sa bardzo niezadowoleni, że w czasie kryzysu kandydaci wydali na nia tak ogromne fortuny.
A jak wygląda kwatera główna Baracka Obamy? Urzędujący prezydent swój sztab ma w Chicago, na terenie ogromnego centrum wystawienniczego. - Wieczór wyborczy rozpocznie się tu około pierwszej w nocy czasu polskiego. I wygląda na to, że organizatorzy przygotowują się na huczny moment zwycięstwa – relacjonował Wojciech Cegielski.
Korespondent Polskiego Radia podkreślił, że zaskoczony był znakomitą organizacją pracy w sztabie. - Jest tu pełen komfort pracy, wszystko przebiega bardzo sprawnie. Pod tym względem faktycznie Michał może mi zazdrościć – przyznał.
Według sondaży pojedynek kandydatów będzie bardzo wyrównany i prawdopodobnie zadecydują stany wahające się. - A głosy trzeba będzie policzyć bardzo dokładnie, żeby nie było żadnych wątpliwości, więc może to trochę potrwać. Stawiałbym, że wyniki poznamy koło 7-8 rano, czasu polskiego, a może nawet później – dodał Wojciech Cegielski.
System wyborczy w USA zakłada tzw. wybory pośrednie. Polegają one na tym, że każdy stan ma określoną liczbę tzw. głosów elektorskich. - W zależności od tego, który kandydat zdobędzie więcej głosów mieszkańców danego stanu, tak zostają przekazane głosy elektorskie. Przy czym duże stany mają więcej głosów elektorskich. Łącznie jest do zdobycie 538 głosów, a żeby wygrać potrzeba 270 – tłumaczył korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zapraszamy do wysłuchania relacji, a w nich więcej o przygotowaniach do wieczoru wyborczego i ciekawostki związane z amerykańskim systemem głosowania na prezydenta.
Rozmawiali Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski.
ei