Jerzy Dobrowolski - polski satyryk, dramaturg, aktor i reżyser, twórca kabaretów Koń i Owca, współtwórca radiowych słuchowisk. Wymieniać można by długo i aż dziwi, że tak niezwykły twórca jest dziś nieco zapomniany. - Nie chodzi tylko o jego fenomenalne zdolności aktorskie czy teksty, które napisał dla siebie i kolegów, ale także o zaproponowanie zupełnie nowej formy sztuki kabaretowej - podkreśla Roman Dziewoński, autor literackich portretów polskiej sceny kabaretowej, reżyser teatralny i znawca polskiego kabaretu.
Dobrowolski dążył do esencji, hołdował zasadzie "skróć o połowę", to u niego uczyli się najwięksi twórcy polskiego kabaretu. On sam nie lubił "popularności", publiczność uznawał za partnera. - Jego humoru nie da się z niczym porównać. To była piekielna, błyskawiczna riposta, podkreślenie jednym słowem, coś, co obezwładniało - podkreśla gość Wojciecha Urbana.
Pamiętamy go także z komedii Stanisława Barei: zagrał "wiecznego" dyrektora w filmie "Poszukiwany, poszukiwana" i Jerzego Dąbczaka z "Nie ma róży bez ognia". Wśród jego filmowych kreacji są też role w "Rejsie" Marka Piwowskiego (1970), "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka (1971) i "Motodramie" Andrzeja Konica (1971). Zmarł w 1987 roku.
O twórczości Jerzego Dobrowolskiego, monologu o fleciku, przyjaźni z prof. Aleksandrem Bardinim, życiu rodzinnym i przyjaźniach, działalności w Owcy i Koniu opowiadał w "Muzycznej nocy" Roman Dziewoński. Zapraszamy do wysłuchania całej niezwykłej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Jedynki.
Jerzy Dobrowolski - nie do podrobienia - Jedynka - polskieradio.pl