Gruźlica - choroba, która zostawia ślad na całe życie

Data publikacji: 25.03.2014 12:09
Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 09:01
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Gruźlica wciąż niebezpieczna? (Cztery pory roku/ Jedynka)

Oblicza gruźlicy mogą być różne - od drobnych zmian po bardzo poważne. Bez względu na stadium choroby, osoby, które miały kontakt z gruźlicą, mają trwałe ślady w klatce piersiowej.

-  Widać to szczególnie przy okazji rezonansów magnetycznych czy przy tomografii komputerowej, w których są wykorzystywane nowoczesne metody wizualizacyjne - wyjaśnia w "Czterech porach roku" dr Tadeusz Zielonka, pulmonolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W przypadku gruźlicy choroba może mieć różne stadium - od zmian drobnych, asymptomatycznych po piorunujące i śmiertelne postaci. - W przeszłości, szczególnie przed wprowadzeniem szczepień, w bardzo krótkim czasie dochodziło do zgonów. To były galopujące suchoty, jak je dawniej nazywano - komentuje lekarz. Jak dodaje, spektrum zachorowań na gruźlicę zawsze było bardzo duże.

- W zakażeniu nie wszystko sprowadza się do bakterii, czyli do prątka gruźlicy. To bardzo niebezpieczna bakteria, bo ma pewną specyfikę, potrafi przeżyć w skrajnie trudnych warunkach. Drugim elementem niezwykle istotnym jest sprawność układu immunologicznego - mówi dr Zielonka.
Lekarz przyznaje, że na zachorowalność na gruźlicę w równym stopniu wpływ mają czynniki zewnętrzne, jak i genetyczne. - Element genetyki, wbrew pozorom też jest istotny, nawet w chorobach zakaźnych, przy których przyzwyczailiśmy się, że to zależy od bakterii, a nie człowieka. Ale jakimś cudem część chorych zakażonych bakteriami czy wirusami przeżywa, a inni nie - komentuje doktor. Dzieje się tak, bo wiele zależy od stanu, w jakim był organizm w momencie zachorowania.
Co można zrobić, by żyć zdrowiej? Lekarz poleca czujność i przyglądanie się naszemu organizmowi. - To bardzo ważne, by w momencie, kiedy przyjdzie choroba czy kryzys, nie być w dołku odpowiedzi immunologicznej - podkreśla pulmonolog.

24 marca obchodzony był Światowy Dzień Walki z Gruźlicą.

Jak wygląda leczenie gruźlików? W jaki sposób można się zarazić gruźlicą? Jak można się przed nią chronić? Posłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Małgorzata Raducha
sm, pg

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.