Ambasador Schnepf o Janie Karskim: nie sprawiał wrażenia bohatera

Data publikacji: 23.04.2014 21:19
Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 14:52
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego także Muzeum Miasta Łodzi zmodernizowało Gabinet prof. Jana Karskiego. Nowa ekspozycja pt. "...więcej niż bohater" zostanie otwarta 24 kwietnia, w dniu setnej rocznicy urodzin legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego także Muzeum Miasta Łodzi zmodernizowało Gabinet prof. Jana Karskiego. Nowa ekspozycja pt. "...więcej niż bohater" zostanie otwarta 24 kwietnia, w dniu setnej rocznicy urodzin legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. , Autor - PAP/Grzegorz Michałowski

POSŁUCHAJ

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf o Janie Karskim (Popołudnie z Jedynką)

POSŁUCHAJ

Prof. Robert Lieber o obecności Jana Karskiego w świadomości amerykanów (Sygnały dnia/Jedynka)

- Mówił, że lepiej, iż nie zdawał sobie sprawy jak wielka była jego misja, bo inaczej pewnie trudno byłoby mu ją zrealizować. A jednocześnie był kłębkiem nerwów, to było widać - wspominał ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf.

Na początku kwietnia w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie odbyło się uroczyste otwarcie izby pamięci dedykowanej Janowi Karskiemu. Inauguracji działalności izby, dokonał ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf, który znał Karskiego osobiście. - Poznałem go w zupełnie innych okolicznościach, jako student. Pamiętałem o tym wielkim człowieku nie myśląc o tym, że któregoś dnia znajdę się w miejscu, gdzie są jego meble, pamiątki. To tak, jakby dotykać jego dzieła, jego bohaterskiego życia pełnego poświęceń - mówił w rozmowie z Markiem Wałkuskim.

Ryszard Schnepf uważa, że w "Janie Karskim kumuluje się najlepsza energia społeczeństwa polskiego". - Pamięć o nim i pragnienie, aby społeczeństwo amerykańskie wiedziało, że wśród Polaków byli bohaterowie, którzy gotowi byli poświęcać swoje życie, by ratować innych, to wielka rzecz - podkreślił.

Jaką lekcję z życia Jana Karskiego, także po II wojnie światowej, mogą czerpać współcześni? Jakim nauczycielem był emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego? Zapraszamy do wysłuchania rozmów Marka Wałkuskiego z ambasadorem Schnepfem oraz prof. Robertem Lieberem z Georgetown University, który opowiedział o życiu Jana Karskiego w USA, jego pracy ze studentami i nad książką "Tajne państwo".

Rok 2014 decyzją Sejmu został ogłoszony Rokiem Jana Karskiego - postaci legendarnej: kuriera, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, naocznego świadka Holokaustu, obywatela Polski i USA, honorowego obywatela Izraela, Kawalera Orderu Orła Białego i amerykańskiego Medalu Wolności.

(asz/ag)

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.