W czasie wakacji nie powinnyśmy zapominać o formalnym zabezpieczeniu na czas wyjazdu w postaci ubezpieczenia. Jest to również zalecenie lekarzy. - Najważniejsze jest to, by była pogoda, dobry nastrój i byśmy trochę odpoczęli od kłopotów. A by tych ostatnich nie było, to należy dobrze zaplanować podróż i wszystko, co z nią związane. Ważnym elementem jest właśnie ubezpieczenie - mówi Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>
W Polsce wystarczy dowód osobisty, jednak za granicą należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie. W Europie należy pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Jest to karta honorowana w krajach europejskich, która ma charakter czasowy i można ją dostać od ręki w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. - Warto się w nią zaopatrzyć, bez względu na inne ubezpieczenia, które oferuje nam biuro podróży - zachęca dr Sutkowski.
Jakie szczepienia są potrzebne w czasie wakacji? - Priorytetem, osiągalnym za nieduże pieniądze jest szczepienie przeciwko WZW B. Jeśli ktoś wcześniej nie szczepił się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, to wyjazd wakacyjny jest ku temu świetną okazją - radzi prof. Andrzej Radzikowski, lekarz rodzinny (WUM). Jak dodaje, seria trzech szczepień jest tania, co sprawia, że jest to osiągalne nawet dla emeryta.
Jakie badania profilaktyczne należy zrobić? Jakie są potencjalne zagrożenia w czasie urlopu? Jak budować odporność naszego organizmu? Od czego ona zależy? Posłuchaj całej rozmowy.
"Debatę medyczną" poprowadziła Iwona Schymalla.
sm/ag/asz
Niebezpieczeństwa gorącego lata. Jak dbać o zdrowie? - Jedynka - polskieradio.pl