Jak wyjaśnił Tomasz Miegoń z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, podczas II wojny światowej dzielnie poczynał sobie oddział wydzielony floty na Wiśle. - Sama Flotylla Pińska w drugiej połowie września ze względu na rekordowo niski stan wody na Pinie nie mogła się przebazować i większość jednostek uległa samozatopieniu - tłumaczył.
Część zatopionych jednostek wydobyli Rosjanie po zajęciu tych terenów. W przypadku pozostałych zatopionych okrętów, w latach 70. w ramach czynu społecznego wycięto wszystko, co wystawało ponad lustro wody i przekazano na złom.
Jakie były dokonania Floty Pińskiej i czy dziś polska armia ma jednostki rzeczne? Posłuchaj całej audycji.
Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.
Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.
bk/ag
Co stało się po wojnie z rzeczną Flotyllą Pińską? - Jedynka - polskieradio.pl