Kraje członkowskie NATO zgodziły się na utworzenie w ramach sił odpowiedzi (NRF) tzw. szpicy - wielonarodowych kilkutysięcznych sił zdolnych w ciągu kilkudziesięciu godzin zacząć działać w dowolnym miejscu na świecie. Mają one liczyć około 5 tys. żołnierzy.
Według ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, dowództwo szpicy będzie tam, gdzie zajdzie potrzeba. - Jeśli Polska będzie zagrożona, wtedy dowództwo szpicy będzie w Polsce - mówił po obradach w Newport.
Na szczycie NATO w brytyjskim Newport ustalono też, że w naszym kraju będą ćwiczyć około 200-osobowe kompanie amerykańskich żołnierzy. Razem z nimi będą ćwiczyć polscy oraz z innych krajów NATO - łącznie będzie ich 800.
Maciej Marszałek, dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej uważa, że decyzje, jakie zapały podczas szczytu w Walii, zwiększają nasze bezpieczeństwo. - Przed szczytem mieliśmy ogromne oczekiwania, po nim powinniśmy być zadowoleni. Utworzenie szpicy to jeden z sukcesów - mówił gość radiowej Jedynki.
Podobnego zdania jest Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund. Przyznał jednocześnie, że nadal nie udało się przełamać oporu niektórych państw członkowskich przed utworzeniem w Polsce stałych baz wojskowych Sojuszu. Baranowski zauważył jednak, że Zachód zaczyna dostrzegać, że Rosja staje się coraz bardziej niebezpiecznym państwem, który zagraża pokojowi w rejonie. - Powoli zmienia się podejście do Rosji - mówił. Baranowski widzi zmianę w postawie Berlina, który do tej pory stawiał twardo na negocjacje z Moskwą. - Berlin zrozumiał, że Putin kłamie i nie ma jak z nim negocjować - powiedział gość "Debaty dnia".
Mniej optymistyczny jest Jacek Bartosiak z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Jak mówił, wyniki szczytu w Newport potwierdziły pogarszającą się sytuację Polski. Bartosiak przekonywał, że NATO w niewystarczający sposób dostosowało się do obecnej sytuacji na wschodzie Europy.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, której gospodarzem był Wojciech Cegielski!
(asop/ag)
Eksperci: szczyt NATO zwiększa bezpieczeństwo Polski - Jedynka - polskieradio.pl