Pierwszym zegarem słonecznym był zwykły patyk wbity w ziemię, który ktoś obserwował i notował, jak przesuwa się cień. - Pierwsze zegary słoneczne były niedokładne i ludzie potrzebowali tysięcy lat, by je udoskonalić, co wiązało się z rozwojem aparatu matematycznego - wyjaśniał Rafał Zaczkowski, astronom, szef działu naukowego Muzeum Zegarów w Jędrzejowie. Właśnie tam znajduje się największa w Polsce kolekcja zegarów słonecznych i druga w Europie po Oxfordzie.
Pierwszymi użytkownikami zegarów słonecznych byli pasterze, którzy właśnie obserwując patyk wbity w ziemię określali może nie godzinę, ale porę dnia.
Zegary słoneczne udoskonalili Arabowie i to od nich Europejczycy przejęli te wiedzę.
Gość "Soboty z radiową Jedynką" podkreśla, że zegary słoneczne oprócz pokazywania godziny są również ozdobą miejsc, w których się znajdują. Mogą stać w ogrodzie, być umieszczone na wieży np. ratusza. Są również kieszonkowe zegary słoneczne.
Rafał Zaczkowski wyjaśnia, jak powinien być skonstruowany zegar słoneczny, aby w miarę dokładnie wskazywał czas. Opowiada również o historii powstania Muzeum Zegarów w Jędrzejowie i o innych, już nie słonecznych, czasomierzach.
W nocy z soboty na niedzielę (25-26 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy, co wiąże się z koniecznością przestawienia naszych zegarków.
Rozmawiała Sława Bieńczycka.
(ag/kd)
Zegary, które nie wymagają przestawiania na czas letni lub zimowy - Jedynka - polskieradio.pl