90 lat Polskiego Radia. Od nowej siedziby po lot na Księżyc

Data publikacji: 05.03.2015 10:47
Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 13:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czasami trzeba było pracować w takich warunkach. Wóz transmisyjny Polskiego Radia w latach 60. XX wieku
Czasami trzeba było pracować w takich warunkach. Wóz transmisyjny Polskiego Radia w latach 60. XX wieku , Autor - Wikipedia/Domena Publiczna

POSŁUCHAJ

90 lat Polskiego Radia. Od nowej siedziby po lot na Księżyc (Jedynka/Sygnały dnia)

Pod koniec lat 50. XX wieku, po latach tułaczki, Polskie Radio przeniosło się do budynku przy Al. Niepodległości w Warszawie. Swoją siedzibę ma tu do dziś.

Wtedy jednak pracowało się zupełnie inaczej. - W pokoju na drugim piętrze siedział redaktor odpowiedzialny. Wyłapywał błędy, zlecał też reporterowi  jakie ma przygotować tematy – mówił wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Piotr Sadowski. Natomiast praca reportera wymagała nie tylko umiejętności, ale też siły. Magnetofon z którym jechał na nagranie ważył 14 kilogramów.

Poza wiadomościami, jak wspomina Maria Szabłowska, w audycjach starano się nie mówić o polityce. - Była bardzo skostniała, nic w niej ciekawego się nie działo. Czasami pierwszy sekretarz KC PZPR coś powiedział i musiało to się znaleźć w "Muzyce i Aktualnościach". Przede wszystkim było dużo kultury - opowiadała dziennikarka.

I tak w 1961 roku zorganizowano pierwszy festiwal piosenki w Sopocie, a dwa lata później w Opolu. W 1965 roku powstał Kabaret Dudek i zespół Czerwone Gitary. W 1967 roku Warszawie wystąpił zespół Rolling Stones, a dekadę zakończyło lądowanie człowieka na Księżycu.

Data emisji: 05.03.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

tj

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.