90 lat Polskiego Radia. Tak rodziły się "Sygnały dnia"

Data publikacji: 10.03.2015 11:45
Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 13:21
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Twórcy Sygnałów dnia: (od lewej) Aleksander Tarnawski, Andrzej Jaroszewski, Sławomir Szof, Tadeusz Sznuk, Mieczysław Marciniak
Twórcy Sygnałów dnia: (od lewej) Aleksander Tarnawski, Andrzej Jaroszewski, Sławomir Szof, Tadeusz Sznuk, Mieczysław Marciniak, Autor - Archiwum PR/Mirosław Stankiewicz

POSŁUCHAJ

90 lat Polskiego Radia. 1marca 1973 roku narodziły się "Sygnały dnia" (Jedynka)

1 marca 1973 roku obudziły słuchaczy "Sygnały dnia" . Na ówczesne czasy audycja była przełomowa i cieszyła się ogromną popularnością.

Pomysłodawcą audycji był Aleksander Tarnawski, który - jak mówi Tadeusz Sznuk - zebrał grupę młodych, choć nie młodocianych dziennikarzy i pozwolił im na więcej, niż wówczas pozwalano.

Nazwę zaś wymyślił wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Sławomir Szof. Przyznaje, że inspiracją dla niego było pismo kolejarzy "Sygnały". - Pamiętam, że dostałem dużą premię - wspomina redaktor.

Początkowo audycja miała 17 minut. Andrzej Matul, lektor i dziennikarz, mówi, że aby przygotować audycję na godzinę 7, do radia przyjeżdżało się kilka minut po 3. "Sygnały dnia" jako jedna z nielicznych audycji bardzo szybko zaczęły być nadawane na żywo. Miały podawać aktualne wiadomości, prognozę pogody, przegląd prasy i doniesienia z regionów. Znamienne, że dziennikarze nie przedstawiali się na antenie.

Cechą charakterystyczną audycji, która pozostaje aktualna do dziś, było to, że prowadzący nie przemawiali, a rozmawiali ze słuchaczami. A ci się odwdzięczali, na przykład wtedy, kiedy Tadeusz Sznuk się poskarżył, że połamały go korzonki.

 

Data emisji: 10.03.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

ag/asz

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.