W latach 30. w audycji "Radiowa skrzynka językowa" udzielano porad językowych. Prof.Witold Doroszewski wspomina, że pierwsza audycja została nadana 10 października 1935 roku. Pierwszy radiowy polonista po wojnie kontynuował swą pracę, choć audycja zmieniła nazwę na "Radiowy poradnik językowy". Witold Doroszewski sprawdzał też dziennikarskie teksty przed odczytaniem ich na antenie.
Dziennikarzom zmagającym się z polszczyzną pomaga sekcja językowa. Kierownik sekcji Tomasz Bereda przyznaje, że zadawane pytania wcale nie są proste.
Wiele pytań do Radia mieli też słuchacze. Pierwszy odpowiadał na nie w swych felietonach właśnie prof. Doroszewski. Małgorzata Tułowiecka wspomina, że przygotowywał je bardzo starannie, a do słuchaczy zwracał się bezpośrednio mówiąc obywatelu/obywatelko.
Od 1932 roku Radio Organizowało "Tydzień mowy ojczystej". Po wojnie powrócono do pomysłu i w latach 70. organizowano "Tydzień kultury języka". Zaś od 20 lat mamy na antenie "Dzień dobrej polszczyzny". To jednak nie koniec zaangażowania Polskiego Radia w dbałość o ojczystą mowę...
Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 9.04.2015
Godzina emisji: 6.27
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".
ag/pg
Polskie Radio dba o poprawną polszczyznę - Jedynka - polskieradio.pl