Piknik Naukowy. Co można zrobić ze światłem?

Data publikacji: 09.05.2015 18:14
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 22:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Małgorzata Kościelniak (L) i Marcin Kusy (P) podczas 19.Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Naukowego Kopernik. Na drugim planie Anna Szyc z PAN
Małgorzata Kościelniak (L) i Marcin Kusy (P) podczas 19.Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Naukowego Kopernik. Na drugim planie Anna Szyc z PAN, Autor - Paweł Kurek/Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Anna Szyc z PAN opowiada, jaka rolę pełnią w ciele człowieka bakterie (Sobota z radiową Jedynką)

POSŁUCHAJ

Dr Beata Wielgus-Kutrowska i prof Marek Pfützner z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydz. Fizyki UW opowiadają, jak można fotografować w prosty sposób rozpad atomów (Sobota z radiowa Jedynką)

POSŁUCHAJ

Tadeusz Grajpel, zajmuje się drzeworytem, z Pracownia Badan i Edukacji Historycznej, który prowadzi badania nad drukarzami sprzed wieków

POSŁUCHAJ

Światło i muzyka Szymon Wiechetek i pani Ania mama Hani z Akademii Muzycznej w Warszawie (Sobota z radiową Jedynką)

POSŁUCHAJ

Małgorzata Roguska, kierownik laboratorium filmowego w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Dariusz Jankowski z TPS Film Studio opowiadają o rekonstrukcji starych taśm filmowych (Sobota z radiową Jedynką)

POSŁUCHAJ

Ile jest kolorów w tęczy? Quiz podczas 19. Pikniku Naukowego. Pytania przygotował dr Jerzy Jarosz (Naukowa baza danych/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Za pomocą światła zaglądamy w głąb naszego ciała przy pomocy prof. Jakuba Fifny i Agaty Jarmuż (Sobota w radiowej Jedynce)

POSŁUCHAJ

Prezentacja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (Sobota z radiową Jedynką)

POSŁUCHAJ

Natalia Kotyńska z Koła Naukowego Archeologii Podwodnej z Instytutu Archeologii UW opowiada o tajnikach nurkowania (Sobota z radiową Jedynką)

POSŁUCHAJ

Renata Zbiedź-Piekarska z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego wyjaśnia, jak światło jest wykorzystywane w kryminalistyce (Sobota z radiową Jedynką)

POSŁUCHAJ

Radosław Kowalski z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wyjaśnia, jak światło służy do analizy płynów, w tym krwi (Sobota z radiową Jedynką)

Światło było motywem przewodnim tegorocznego 19. Pikniku Naukowego. Piknik umożliwia kontakt naukowców z ludźmi, którzy nauki nie uprawiają, ale ją lubią.

Podczas imprezy zorganizowanej przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik można przekonać się, jak wykorzystuje się światło w badaniach, ale też jak służy nam ono w życiu codziennym i to nie tylko do rozpraszania ciemności.

Małgorzata Kościelniak, Marcin Kusy i Artur Wolski spotykają się z odwiedzającymi w pawilonie Radiowej Jedynki (stanowisko B9), ale także zapraszają do niego innych wystawców 19. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik .

Sprawdzaliśmy m.in., jak zachowują się bakterie w ciele człowieka i skąd się tam biorą, opowiadaliśmy, jak można śledzić rozpad cząsteczek promieniotwórczych w prostej skrzyni, a także sprawdzaliśmy, jak można wykorzystać światło do,,, gry na instrumentach muzycznych.

 

''

 

Tytuł audycji: Sobota z Jedynką
Prowadzenie:
Małgorzata Kościelniak, Marcin Kusy i Artur Wolski
Data emisji:
9.05.2015
Godzina emisji:
15.00-20.00

ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.