Nubiologia jest polską specjalnością

Data publikacji: 10.10.2015 23:55
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 13:04
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne , Autor - Retlaw Snellac Photography/Flickr/CC BY 2.0

POSŁUCHAJ

Polscy archeolodzy opowiadają o zabytkach dawnej Nubii (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.

Od czasów odkrycia przez prof. Kazimierza Michałowskiego katedry w Faras i uratowania ponad 120 średniowiecznych malowideł ściennych, rośnie grono badaczy zgłębiających dzieje i sztukę tej krainy.

Otwarcie w Muzeum Narodowym w Warszawie zmodernizowanej galerii zabytków nubijskich wywołało ponowną falę zainteresowania tym tematem. W audycji "Naukowy zawrót głowy" polscy nubiolodzy opowiadają nie tylko o badaniach nad chronologią, ikonografią i techniką malarską, ale także dzielą się uwagami na temat najnowszych metod konserwatorskich stosowanych w odkrywanych obecnie zespołach malowideł w Starej Dongolii i Banganartii. 

Co przedstawiają trzy malowidła, które znalazły się w Polsce i są wystawione w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu? Co ratują obecnie polscy archeolodzy w tym terenie? Posłuchaj całej audycji.

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Goście: dr Stefan Jakobielski (historyk, archeolog, epigrafik, jeden z pionierów nubiologii, jeden z nielicznych żyjących jeszcze uczestników kampanii faraskiej prof. Michałowskiego), prof. PAN, dr hab. Bogdan Żurawski (archeolog, autor sensacyjnych odkryć m. in. w Banganartii w Sudanie)

Data emisji: 10.10.2015

Godzina emisji: 23.37

ag/kul

Klub książki
Klub książki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.