Antybiotyki pod ochroną. Sukces stał się zagrożeniem

Data publikacji: 19.11.2015 01:25
Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 13:26
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - stevepb/pixabay.com/domena publiczna

POSŁUCHAJ

Dlaczego Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach jest tak ważny? (Medycyna bez tajemnic/ Jedynka)

- Jakbyśmy nie szaleli z antybiotykami, to nie doszłoby do sytuacji, w której nie mamy czym leczyć. Zginęliśmy od sukcesu antybiotykoterapii - mówi mikrobiolog, prof. Waleria Hryniewicz.

Antybiotyki należą do grupy lekarstw, które wymagają ochrony. Mówił o tym w czasie odbierania Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny odkrywca pierwszego antybiotyku, jakim była penicylina Aleksander Fleming. - Ostrzegał, że boi się nadejścia takich czasów, w których nieświadomy i niewykształcony człowiek będzie przyjmował antybiotyki niewłaściwie, czyli w złych dawkach, nieprawidłowych odstępach czasu i bakterie staną się na nie oporne - mówi prof. Waleria Hryniewicz, krajowy konsultant ds. mikrobiologii lekarskiej.

Jak przyznaje dr hab. Marta Wróblewska, problemem jest to, że dziś wielu pacjentom nie można pomóc, bo pewne leki w przypadku zaburzeń odporności mogą okazać się nieskuteczne. - Powody są złożone i wpływają na to m.in. nadużywanie czy złe stosowanie antybiotyków - podkreśla pracowniczka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czym są patogeny alarmowe? Dlaczego przyspieszyliśmy proces, który doprowadził do tego, że antybiotyki przestały działać? O tym więcej w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Medycyna bez tajemnic

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Waleria Hryniewicz (mikrobiolog, krajowy konsultant ds. mikrobiologii lekarskiej), dr hab. Marta Wróblewska (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 18.11.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/asz

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.