Krzysztof Luft zwraca uwagę, że w mediach publicznych mamy dwa sektory - telewizję i radiofonię, które różnią się między sobą, zarówno jeśli chodzi o wykonywanie misji, jak też o sposób finansowania. Przypomina, że obecna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od swych początków, czyli od pięciu lat, apeluje o zmianę sposobu finansowania mediów publicznych i odejście od archaicznego abonamentu od posiadanego odbiornika. - Powinno być tak jak jest w większości krajowi europejskich, czyli powszechnej opłaty obowiązującej wszystkich - mówi gość Jedynki. Przedstawia szczegóły propozycji KRRiTV.
Robert Kwiatkowski podkreśla, że zmienionym warunkom finansowania, zwłaszcza telewizji publicznej, powinny towarzyszyć zaostrzone kryteria programowe, czyli tzw. licencja programowa. Przypomina, że zapowiedzi takich, jak wygłosił Krzysztof Luft, zgłoszono już kilkadziesiąt razy i płynęły z ust prominentnych urzędników. - I nic z tego nie wynikło - mówi. Przypomina, że jedynym konkretem był apel Donalda Tuska o niepłacenie abonamentu, co spowodowało spadek wpływów.
Jak są oceniane pomysły PiS na finansowanie mediów publicznych? Co wynika z propozycji KRRiTV? Czy w ogóle społeczeństwo powinno płacić na media publiczne? Posłuchaj całej debaty, podczas której jej uczestnicy mocno różnili się w ocenie wielu spraw dotyczących mediów publicznych .
Tytuł audycji: Debata dnia
Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska
Goście: Krzysztof Luft (dziennikarz, członek KRRiTV, rzecznik rządu Jerzego Buzka), Robert Kwiatkowski (były członek KRRiTV, były prezes Telewizji Polskiej)
Data emisji: 23.12.2015
Godzina emisji: 16.25
ag/bch
Pomysły na finansowanie mediów publicznych - Jedynka - polskieradio.pl