Prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW przekonywała w radiowej Jedynce, że "jest to zmiana, która pozwala na obniżenie standardów", co nie wpłynie pozytywnie na "możliwość jawności i różnorodności prezentowania myśli" w mediach publicznych.
- Jeśli jakaś władza w demokracji liberalnej sięga po media publiczne, to tak naprawdę oznacza to, że boi się dyskusji na argumenty - utrzymywała Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. - Cała ta afera, pod osłoną nocy, obnażyła lęk rządzących - dodała.
Prezes fundacji "Panoptykon" Katarzyna Szymielewicz podkreślała, że media publiczne powinny być "opoką, na której opiera się dostęp do rzetelnych i w miarę niezależnych informacji". Mówiła, że ważne jest, by dostęp do nich miały różne grupy i środowiska różniące się poglądami, i że nie było to dotychczas przez nie wystarczająco realizowane.
Wątek ten podjęła także prof. Leokadia Oręziak, szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, która zwracała uwagę na błędy mediów publicznych, "w szczególności TVP", w okresie m.in wyborów parlamentarnych, jak i podczas sporu o OFE. - Patrząc na to, jak będą powoływane osoby do kierownictwa w mediach publicznych można mieć obawy, że niezwykle trudno będzie można zagwarantować jakikolwiek pluralizm. Każdorazowo dziennikarze będą się musieli wykazywać odwagą wygłaszając poglądy inne niż akceptowane - przekonywała.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Poruszono w niej też tematy związane z finansami państwa, budżetem i realizacją obietnic wyborczych PiS, a także o zwiększaniu uprawnień służb specjalnych.
Tytuł audycji: Sterniczki
Prowadzi: Robert Kowalski
Goście: prof. Monika Płatek (Wydział Prawa i Administracji UW), prof. Leokadia Oręziak (szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH), Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych), Katarzyna Szymielewicz (prezes fundacji "Panoptykon")
Data emisji: 2.01.2015
Godzina emisji: 10.18
pp/ag