Zdradliwy wirus Zika. Jak go rozpoznać?

Data publikacji: 04.02.2016 02:50
Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 00:06
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
1 lutego 2016 r. WHO po nadzwyczajnym posiedzeniu ekspertów w Genewie ogłosiła, że przenoszony przez komary wirus Zika stwarza międzynarodowe zagrożenie
1 lutego 2016 r. WHO po nadzwyczajnym posiedzeniu ekspertów w Genewie ogłosiła, że przenoszony przez komary wirus Zika stwarza międzynarodowe zagrożenie, Autor - PAP/EPA/Jeffrey Arguedas

POSŁUCHAJ

Czym jest Zika - czy ma swoje słabe punkty, które możne wykorzystać wirusologia do walki z nim? (Medycyna bez tajemnic/ Jedynka)

- Objawy wirusa Zika są podobne do oznak grypy: bóle mięśniowe, wysypka, pieczenie oczu. Są to tak niespecyficzne objawy, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy jest to coś innego - mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Przenoszony przez komary wirus Zika jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, bo wywołuje u płodu małogłowie. Nie ma na niego lekarstwa, ani szczepionki. Wirus Zika najbardziej dotknął mieszkańców Brazylii, gdzie zarażonych może być nawet 1,5 miliona osób. - Dla nas dobrą wiadomością jest to, że komary przenoszące wirus wymagają temperatury powyżej 11 stopni Celsjusza, czyli mieszczą się w pewnym pasie Ziemi, gdzie takie temperatury utrzymują się na stałe - zapewnia prof. Włodzimierz Gut.

W programie wyjaśniliśmy skąd wzięła się nazwa wirusa, opowiedzieliśmy jaki jest jego cykl życiowy i jakie oznaki choroby powinny nas zaniepokoić. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z wirusologiem.

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog z Narodowego instytutu Zdrowia Publicznego PZH)

Data emisji: 3.02.2016

Godzina emisji: 23.38

sm/ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.