Przez kilkadziesiąt lat rotmistrz Witold Pilecki był nieobecny w polskiej historii. Zginął 68 lat temu, 25 maja 1948 r., zabity strzałem w tył głowy na mocy wyroku komunistów. Uznawany jest powszechnie za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej. Był dobrowolnym więźniem obozu w Auschwitz, w którym organizował konspirację wojskową.
O największych dokonaniach rotmistrza opowiadał Jacek Pawłowicz, autor książki o Pileckim i dyrektor Biura Edukacji Historycznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstanie w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wprowadził słuchaczy do celi, gdzie Witold Pilecki był więziony, a także poprowadził nas do miejsca, gdzie zginął rotmistrz.
- Był romantykiem, często brał gitarę i grał. Był obdarzony wieloma talentami, pięknie rysował, rzeźbił, często nami się opiekował. Mamę często starał się zaskoczyć, żeby zrobić jej czy nam niespodziankę. Pomagał wszystkim, z prawa, z lewa, pomagał Polakom, Żydom. Był opiekuńczy w stosunku do każdego, kto tego potrzebował - wspomina syn rotmistrza Rotmistrz Pilecki.
Tytuł reportażu: "Rotmistrz Pilecki"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 25.05.2016
Godz. emisji: 22.34
gs/mc
Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater bez skazy. Żołnierz. Romantyk. Ojciec - Jedynka - polskieradio.pl