13 marca w Ambasadzie odbyło się wydarzenie inaugurujące Rok M.K. Čiurlionisa w Polsce, w którym uczestniczyli Minister Kultury Litwy Šarūnas Birutis oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Hanna Wróblewska. Program rozpoczął się otwarciem w ambasadzie wystawy „Wizjoner z Kodakiem: Fotografie Mikalojusa Konstantinosa Čiurlionisa”. W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele polskich instytucji i instytucji oświatowych i kulturalnych, mediów oraz społeczności litewskiej. Prelegenci podkreślali znaczenie M. K. Čiurlionisa jako osobowości łączącej Litwę i Polskę, przypomnieli jego drogę twórczą, kilka utworów wybitnego artysty wykonała na fortepianie pianistka prof. Aleksandra Žvirblytė.
Anna Szafranowska zaprasza na na warsztaty śpiewu tradycyjnych pieśni pogranicza polsko-litewskiego z zespołem Szeszupa z Rutki Tartak. Podczas warsztatów będzie można uczyć się ludowych pieśni w wariancie melodycznym, który występuje na północno-wschodniej Suwalszczyźnie. Jest to ciekawa propozycja spędzenia czasu, a dodatkowo nauki śpiewania, przekazywanej przez liderów zespołów ludowych oraz ludzi doświadczonych w prowadzeniu śpiewu tradycyjnego, m.in mistrzynię - śpiewaczkę Ewę Kuprewicz z Białej Wody, która przybliży pieśni z okolic Sejn i Jeleniewa. Warsztaty zakończy wspólna prezentacja pieśni i koncert zespołu Szeszupa oraz gościnny występ dziecięco–młodzieżowego zespołu „Szeszupiaki” z Rutki Tartak.
W audycji także wspomnienie: 26 marca zmarł naukowiec i działacz społeczny polskiego pochodzenia z Żytomierza prof. Sergiusz Rudnicki, docent Uniwersytetu Państwowego imienia Iwana Franki w Żytomierzu oraz prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego w Żytomierzu oraz Centrum Komunikacji Politycznych. W 1986 ukończył filologię rosyjską w Instytucie Pedagogicznym w Żytomierzu, pracę magisterską obronił na temat polskiej leksyki w ukraińskim otoczeniu dialektalnym z uwzględnieniem wpływów rosyjskiego języka literackiego. W latach 1991–1993 kontynuował naukę w tym samym Instytucie na kierunku filologia ukraińska, po czym studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim (1993–1995). W październiku 1998 obronił pracę doktorską pod tytułem „Fleksja gwary polskiej wsi Korczunek koło Żytomierza na tle gwar południowokresowych” w Instytucie Slawistyki PAN (stopień magistra nostryfikowany na Ukrainie w 2005).
Tytuł audycji: Na pograniczach
Prowadziła: Aleksandra Tykarska
Data emisji: 29.03.2025
Godzina emisji: 18.10
Wieszcz i mentor i jego związki z Polską. 2025 rokiem Čiurlionisa - Jedynka - polskieradio.pl