Wystawa "Chrzest Polski" podzielona jest na części. Rozpoczyna ją ekspozycja poświęcona temu, co było przed przyjęciem chrztu, a więc czasom pogańskich bogów. W tej części można zobaczyć, między innymi, słynny obraz Jana Matejki "Przyjęcie chrześcijaństwa", który został efektownie powiększony. Ekspozycję zamyka zaś wybór zabytków przypominających, że religia chrześcijańska jest obecna w naszej historii i naszym życiu do dziś - w odznaczeniach i odznakach, biżuterii patriotycznej zawierającej w swej kompozycji znak krzyża.
- Jest to chyba najtrudniejszy temat w polskim wystawiennictwie historycznym, pokazujemy wydarzenia sprzed 1050 lat. Chrzest dotyczył księcia Mieszka I i wąskiego kręgu jego dworu. Także tych pamiątek już wtedy było niewiele a wiadomo, że historia naszego kraju jest bardzo burzliwa, więc i zachować się one nie mogły w większym komplecie. Powstało więc pytanie, jak wykonać wystawę w dwóch salach muzeum mając nikłe szanse na pozyskanie oryginalnych zabytków w dużej ilości - powiedział w audycji "Eureka" Wojciech Krajewski.
- Wystawa ma cel edukacyjny. Nie jest przeznaczona dla specjalistów epoki, którzy szukają jakiś ciekawostek z ich branży. To wystawa dla przeciętnie obytego z tematem albo mającego niewielkie pojęcie o temacie zwiedzającego. Stwierdziliśmy, że społeczeństwo trzeba edukować w najprostszy sposób - wyjaśnił Krajewski. Wysłuchaj całej audycji, w której gość Jedynki opowiedział o tym, jak wyglądała praca nad ekspozycją i co można zobaczyć na wystawie "Chrzest Polski". Patronat nad wystawą objęło Polskie Radio.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Gość: Wojciech Krajewski (komisarz wystawy "Chrzest Polski")
Data emisji: 30.05.2016
Godzina emisji: 20.12
kk