- Nad słuchowiskiem pracujemy trochę jak muzycy, rozczytując i uaktywniając partyturę, która ma mieć określone działanie na wyobraźnię widza - tłumaczył Ingmar Villqist dramatopisarz i reżyser od lat współpracujący z Teatrem Polskiego Radia. - Specyfika teatru radiowego zawiera się w pracy ze słowem. Operujemy nim tak, by wywołać wszystkie światy. Myślimy, że teatr radiowy nie jest teatrem wizualnym. Jest. Tylko my oglądamy go na ekranie swoich emocji i wspomnień - dodał reżyser.
Goście "Kulturalnej Jedynki" - reżyser Ingmar Villqist i aktor Andrzej Mastalerz, w rozmowie tuż przed galą Festiwalu Dwa Teatry 2016, zwracali uwagę na specyfikę festiwalowej publiczności. - Publiczność jest świadoma rodzaju sztuki, którą tu prezentujemy. Jest to publiczność przygotowana, oswojona ze słuchowiskami dzięki mocnej obecności teatru radiowego głównie w Pierwszym Programie Polskiego Radia.
Ale nie tylko, bo jak zauważył Ingmar Villqist, coraz częściej słuchowiska realizowane są w radiach regionalnych czy lokalnych. Wyraził nadzieję, iż nowa nagroda Państwa Byrskich ożywi lokalne teatry radiowe.
W tym roku nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich, która przyznawana jest za spektakle wykorzystujące potencjał miejscowego środowiska artystycznego, otrzymało słuchowisko "Epitafium" powstałe w Radiu Olsztyn.
W audycji także refleksje aktora Andrzeja Mastalerza na temat konkursowego słuchowiska "Wniębowstępowanie", w którym odtwarzal role jednego z misjonarzy.
Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"
Prowadzi: Michał Montowski
Rozmawia: Anna Stempniak
Goście: Ingmar Villqist (reżyser), Andrzej Mastalerz (aktor)
Data emisji: 2.06.2016
Godzina emisji: 22.10
ab/mg
"Teatr radiowy oglądamy na ekranie swoich emocji i wspomnień" - Jedynka - polskieradio.pl