Jej słowa w 1978 roku napisał Jacek Kaczmarski. - Pisałem o tych, co śpiewają: "mury runą", ale też o tym, że na miejscu tych murów wyrastają nowe - wyjaśniał bard w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia. - To piosenka, która mnie prześladuje odkąd powstała i nieporozumienia wokół niej są zasadnicze - przyznał.
Kompozytor Przemysław Gintrowski, który przez lata razem z Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim tworzył antykomunistyczne programy muzyczno-poetyckie, stwierdził, że nieporozumienie wokół "Murów" jest znakiem tamtych czasów. - Ludzie tak naprawdę nie chcieli zrozumieć przesłania tego utworu, wyciągnęli z tego to, co im było w danym momencie potrzebne - wyjaśniał kompozytor.
"Mury" oparte są na melodii i tekście piosenki "L'Estaca" ("Słup") napisanej w 1968 roku przez katalońskiego pieśniarza Lluísa Llacha. - Jacek dokonał dość swobodnego przekładu, przełożył to na polskie realia, tamta piosenka jest o palach - mówił Gintrowski.
Z audycji dowiecie się, dlaczego podczas koncertów ostatnia zwrotka "Murów" - mimo zdecydowanego sprzeciwu Kaczmarskiego - była zagłuszana.
Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"
Materiał: Agnieszki Ciecierskiej
Data emisji: 13.12.2016
Godzina emisji: 10.21
mg/pg