Gościem Eureki będzie dr Tomasz Ligęza z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który na realizację tego projektu otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki.
Poza tym w audycji:
- Badacze z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego - Maciej Łebek i prof. Miłosz Panfil - wykazali, że równania Naviera-Stokesa stosowane w fizyce klasycznej mogą mieć zastosowanie również w układach kwantowych, a konkretnie w cieczach kwantowych, w których ruch cząstek jest ograniczony do jednego wymiaru. Otwiera to nowe możliwości badań nad transportem w jednowymiarowych układach kwantowych. Wyniki badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Physical Review Letters”. Gość: prof. Miłosz Panfil z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
- Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do kolejnej edycji konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego na najlepszą książkę humanistyczną. Prace mogą zgłaszać wszystkie instytucje naukowe w Polsce do 9 maja. Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego i otwartego. Gość: Honorata Ogieniewska z Uniwersytetu Łódzkiego, koordynator ds. popularyzacji nauki.
Czytaj także:
Na audycję "Eureka" w poniedziałek (7.04) o godz. 19.30 zaprasza Jakub Domoradzki.
kh
Mózg każdego człowieka nieco inaczej reaguje na aktywność fizyczną - Jedynka - polskieradio.pl