Czy Brexit odetnie Polsce część funduszy Unii Europejskiej?

Data publikacji: 19.01.2017 07:40
Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bogusław Liberadzki
Bogusław Liberadzki, Autor - Jacek Konecki/PR

POSŁUCHAJ

Jakie mogą być finansowe konsekwencje Brexitu? (Jedynka/W samo południe)

- Jeśli Brexit zostanie zrealizowany w marcu 2019 roku, to budżet Unii może się uszczuplić o kilkanaście miliardów euro, a to oznacza duże oszczędności, także w funduszu spójności – mówi w audycji "W samo południe" europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Redukcja funduszu spójności może być dla Parlamentu Europejskiego atrakcyjna, dlatego nasz kraj musi koncentrować się na zapobieganiu takiej pokusie – uważa Liberadzki. Europoseł wyjaśnia, że UE nie zdecyduje się na cięcia w budżecie przeznaczonym na rolnictwo, "bo nie wypada", podobnie jak na naukę, nowoczesność i rozwój, "bo chcemy dorównać konkurencji światowej", a polityka spójności dotyczy nowych państw we Wspólnocie, w tym Polski.

Z puli funduszu spójności Polsce ma przypaść 80 miliardów, ale żeby tak się stało, to według gościa Jedynki, "musimy być bardzo przytomni i tam, gdzie się da, nie dopuścić, by polityka ta najbardziej ucierpiała".

Zdaniem europosła, jeśli już musimy redukować wydatki, to trzeba to robić proporcjonalnie, a UE powinna dążyć do tego, by stawać się coraz bardziej monolitycznym, wspólnym obszarem gospodarczym. Z tego powodu uboższe państwa muszą dostawać większe wsparcie - uważa Liberadzki.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wincenty Pipka

Gość: Bogusław Liberadzki (europoseł SLD)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 12.13

iz/mg

Jedynka w drodze
Jedynka w drodze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.