Na pytanie co musiałoby się stać, by Krym wrócił do Ukrainy, Wojciech Górecki stwierdził, że "w dającej się przewidzieć przyszłości jest to nierealne. Ma tego świadomość i Kijów, bo przez te 3 lata nie wypracował jakiejś koherentnej strategii powrotu półwyspu. Powrót Krymu, chociaż bardzo pożądany, nie jest uważany za coś, co się da przeprowadzić szybko".
Dr Łukasz Adamski mniej sceptycznie ocenił postawę władz ukraińskich - Miesiąc temu Ukraina przygotowała dwa wnioski do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, w których powołując się na konwencje o zwalczaniu terroryzmu, będzie domagała się od Rosji odszkodowań za nielegalną okupację Krymu i części Donbasu. Natomiast realizm podpowiada, że póki Putin stoi na czele Rosji to zwrotu nie będzie, ale bez uregulowania kwestii Krymu nie sposób uregulować długoterminowo relacji Rosji z Zachodem i z samą Ukrainą - ocenił Adamski.
Nedim Useinow mówił o sytuacji Tatarów Krymskich. - Tatarzy krymscy czują się prawdziwymi gospodarzami tej ziemi i mając poczucie, że na tej ziemi ukształtowali się jako naród, aktywnie działają obywatelsko i stanowią polityczne niebezpieczeństwo dla Kremla. Obserwując obecną sytuacje zwykłych mieszkańców na Krymie stwierdzam, że nadrzędnym celem działań Kremla jest zburzenie obywatelskiej postawy, tej aktywności. Medżlis - organ założycielski Tatarów krymskich uznano za organizację ekstremistyczną, a różne inne organizacje, które sympatyzują z Ukrainą również są sparaliżowane-opisywał Useinow.
Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.
Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Wojciech Dąbrowski
Goście: Nedim Useinow (politolog, członek Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krymskich), Wojciech Górecki (historyk, analityk, Ośrodek Studiów Wschodnich ), dr Łukasz Adamski (histotryk, politolog, z-ca dyr. Centrum Pol-Ros Dialogu i Porozumienia)
Data emisji: 15.03.2017
Godzina emisji: 17.25
ab/bch
Trzecia rocznica aneksji Krymu - Jedynka - polskieradio.pl