Według wielu opinii zakończony niedawno szczyt Unii Europejskiej w Rzymie miał dać odpowiedź na to, czym dzisiaj jest Unia Europejska, i co ją czeka w przyszłości. Trudno bowiem znaleźć dziś osobę, która powie, że UE nie ma problemów. Różnice zdań polegają na tym, czego dotyczą te problemy, i jak je rozwiązać. Można wręcz odnieść wrażenie, że politycy proponują dwa zgoła odmienne sposoby: albo więcej, albo mniej federalizacji.
- Dokument, który został podpisany podczas szczytu w Rzymie nie ma żadnego znaczenia. To typowa europejska mowa-trawa - twierdzi dr Jarosław Kuisz z serwisu Kulturaliberalna.pl.
Główny problem Unii Europejskiej Aleksandra Rybińska widzi w dotychczas obranej metodzie integracji. - Zamiast stopniowej integracji wybrano metodę lokomotywy, żeby to ciągnąć do przodu. Ona oczywiście pozacinała się po drodze, bo wraz z Traktatem z Maastricht i wspólną walutą nastąpił taki moment, w którym można było tę integrację pogłębić. Zamiast tego zdecydowano się na kolejne rozszerzenia. Francuzi do dziś mają o to pretensje - podkreśla publicystka.
Czy to stąd bierze się silny eurosceptycyzm wśród Francuzów? Na czym polega zjawisko kryzysu demokracji reprezentatywnej? O tym w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: Kontra-punkt
Prowadzi: Grzegorz Ślubowski
Goście: Aleksandra Rybińska (tygodnik "wSieci"), dr Jarosław Kuisz (Kulturaliberalna.pl)
Data emisji: 27.03.2017
Godzina emisji: 21.10
pg/ab
"Wśród przywódców UE widać lęk przed decyzjami" - Jedynka - polskieradio.pl