Czasami dobrze jest zadawać pytania, na które odpowiedzi nie są tak proste, jak stwierdzenie, że 2+2 jest 4. Nie ma tygodnia bez informacji o Wszechświecie. Ale czy wiemy, jak on działa i jak powstał? Czy wiemy, dlaczego planety są kulami i jak długo będzie żyło słońce? Czym tak dokładnie są czarne dziury albo słynne fale grawitacyjne?
Odpowiadając o poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, prof. Lasota zaznaczył, że ważna jest pasja. - Jeżeli się chce uprawiać naukę, szczególnie nauki podstawowe, po to, żeby dobrze żyć, to można sobie znaleźć inne zajęcie. Nie warto uprawiać nauki, jeśli się nie ma do tego pasji - mówił gość "Eureki". - Jak astronom mówi "Wszechświat", to ma na myśli to, co ponad nami, ale w bardzo dużej skali. Słońce jest częścią Wszechświata, ale kosmologia się nim nie zajmuje, robi to tzw. fizyka słoneczna. Jednych ciekawią planety, innych czarne dziury, jeszcze innych materia międzygwiazdowa - mówi o pracy astrofizyków gość Artura Wolskiego.
Co wiemy o działania Wszechświata? Dlaczego nasza galaktyka wygląda w ten sposób? Jaki jest los gwiazd, które nie stają się pod swojej śmierci czarnymi dziurami? Jaki los czeka Słońce? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: prof. Jean-Pierre Lasota (fizyk teoretyk i astrofizyk, autor ponad 250 prac naukowych i kilku książek; profesor honorowy w Instytucie Astrofizyki w Paryżu i profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Przez wiele lat kierował Wydziałem Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii Obserwatorium Paryskiego i był doradcą naukowym prezesa francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. To wieloletni członek komitetów nadzorujących budowę i działanie detektora fal grawitacyjnych Virgo)
Data emisji: 29.05.2017
Godzina emisji: 19.10
gs/mg
Wszechświat i jego tajemnice. Czy wiemy jak powstał? - Jedynka - polskieradio.pl