Punktem wyjścia audycji było pytanie, czy muzułmanie - i szerzej islam - stanowią dziś zagrożenie w Europie. W tym kontekście pojawił się również temat adaptacji kulturowej zamieszkujących Europę wyznawców tej religii.
- Ostatnio ukazała się książka "Europe’s angry muslims", gdzie prześledzone są "kariery" pierwszych terrorystów. Widać, że pochodzili oni ze zdegradowanych środowisk, o bardzo niskim poziomie wykształcenia rodziców. Sami też otrzymali słabe wykształcenie, a ci, którzy chcieli coś dalej robić byli traktowani przez swoich kolegów – np. we Francji – w deprymujący sposób. Następnie trafiali do więzienia i właśnie tam często się radykalizowali - tłumaczy dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk.
Z kolei prof. Henryk Domański podkreśla, że sprawcami ataków terrorystycznych motywowanych islamskim fanatyzmem są jednostki. - Przenoszenie tego, tak jak to się robi w takim potocznym odczuciu, na islam czy na wszystkich, którzy się różnią, jest uproszczeniem - uważa socjolog.
Czy islam może zyskiwać w Europie na popularności? O tym w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: Kontra-punkt
Prowadzi: Grzegorz Ślubowski
Goście: dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk (Zakład Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Henryk Domański (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 29.05.2017
Godzina emisji: 21.10
pg/zi
"Problem z adaptacją dotyczy pewnych grup muzułmanów" - Jedynka - polskieradio.pl