Julian Tuwim - czarodziej słowa

Data publikacji: 05.06.2017 16:52
Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 16:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi
Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi , Autor - Wikipedia/HuBar/CC

POSŁUCHAJ

Jak Julian Tuwim rozumiał świat i polityczną rzeczywistość, w której tworzył? (Ludzie niepodległości/Jedynka)

Życie Juliana Tuwima było swoistym sejsmografem, rejestrującym jawne i podskórne prądy ideowe ubiegłego wieku. Poeta zmagał się też ze swym żydowskim pochodzeniem.

Sam Tuwim w swoim życiu łączył rolę wielkiego poety z niezwyczajnością zwykłego człowieka. Sam niestety mało mówił o tym, co było jego najprawdziwszym światem i jego żywiołem. Jak "Czarodziej słowa" rozumiał świat i polityczną rzeczywistość, w której tworzył?

Był zwolennikiem Piłsudskiego. - Ale jednocześnie po 1922 roku, kiedy został zamordowany Gabriel Narutowicz pisze "Pogrzeb Gabriela Narutowicza", którym naraża się bardzo wielu środowiskom - mówi Eliza Komska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dla polskich antysemitów, zwłaszcza w okresie międzywojennym, na zawsze pozostał Żydem i był przedmiotem brutalnych żartów i niewybrednych ataków. Zarzucano mu zażydzenie polskiej literatury. Dla Żydów był z kolei zdrajcą, który wybrał polskość.

Gość radiowej Jedynki opowiada o wielu mało znanych epizodach z życia poety. W audycji wykorzystano również archiwalne nagrania z wypowiedziami Juliana Tuwima. 

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Gość: Eliza Komska, doktor w Zakładzie Literatury i Kultury II połowy XIX wieku w Uniwersytecie Warszawskim

Data emisji: 4.06.2017

Godzina emisji: 16.12

ag/zi

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.