Mieli zdobyć doświadczenie zawodowe, nawiązać kontakty i sprawdzić się w wymarzonym zawodzie, a okazało się, że byli darmową siłą roboczą. Coraz częściej w przypadku staży dochodzi do nadużyć. Niektóre z firm zamiast płacić stażystom symboliczną pensję wymagają od nich, by to oni płacili za możliwość pracy. W jakich sytuacjach powinniśmy zgłosić sprawę do odpowiednich organów, by przeciwdziałać tego typu procederom?
Jak się okazuje, w przypadku staży występuje luka w polskim prawie, która doprowadza do różnych nieporozumień i nadinterpretacji. - Trzy lata temu Komisja Europejska wydała zalecenia dla państw, by uregulowały staże i praktyki zawodowe na swoich rynkach pracy. Od tamtej pory w Polsce toczą się na ten temat rozmowy ze związkami, pracodawcami, a co ciekawe, do dnia dzisiejszego strony zainteresowane połowicznie doszły do porozumienia - opowiada Anna Grabowska.
O tym, co dotychczas udało się ustalić i jak stażyści powinni rozmawiać z potencjalnymi pracodawcami mówimy w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Goście: Anna Grabowska (dziennikarka, ekspert rynku pracy), Wojciech Gonciarz (Wicedyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy)
Data emisji: 8.06.2017
Godzina emisji: 9.22
sm/pg