Wtorkowa (1.08) audycja z cyklu "Kultura na wakacje" poświęcona była twórczości Anny Świrszczyńskiej. Dzięki nagraniom archiwalnym wracamy do wspomnień poetki opowiadającej o wojennej codzienności, która zdominowała tematykę jej wierszy.
- Mamy dwa wybitne utwory literackie dotyczące Powstania Warszawskiego. Są to: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" autorstwa Mirona Białoszewskiego oraz zbiór wierszy Anny Świrszczyńskiej "Budowałam barykadę" - przekonywała Anna Nasiłowska, która zajmuje się badaniem prac Świrszczyńskiej.
Wymienione przez krytyk utwory wydane zostały stosunkowo późno po wojnie - oba dopiero w latach 70. XX wieku. - Po wojnie pisanie o powstaniu było skomplikowane z powodów politycznych. Temat ten był celowo przemilczany, mówienie i pisanie o nim było potępiane przez ówczesne władze. Innym powodem, dla którego twórczość opisująca Powstanie Warszawskie była wydawana wiele lat po wojnie to potrzeba czasu, aby jego zapis dojrzał - tłumaczy gość Jedynki.
Czesław Miłosz, który był wieloletnim przyjacielem Świrszczyńskiej przełożył jej poezję na język angielski przyczyniając się do promocji tej twórczości w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazało język, jakiego używała poetka, znalazł duże uznanie u obcojęzycznego czytelnika.
Jej wiersze są współcześnie interpretowane przez polskich artystów. Wybrane utwory znalazły się na płycie wokalistki jazzowej Moniki Borzym "Jestem przestrzeń".
Więcej w nagraniu audycji.
Audycja: Kultura na wakacje
Prowadzi: Martyna Podolska
Gość: Anna Nasiłowska (przewodnicząca Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, znawczyni poezji Anny Świrszczyńskiej, krytyk literacki)
Data emisji: 1.08.2017
Godzina emisji: 21.10
ac/pg