Fenomen Cieszyna. Tożsamość na pograniczu

Data publikacji: 04.11.2017 09:25
Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 19:14
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Cieszyn
Cieszyn, Autor - Agnes Kantaruk/shutterstock.com/cc

POSŁUCHAJ

Fenomen Cieszyna (Polaków portret własny/Jedynka)

- Na każdym pograniczu, które jest w miarę otwarte, gdzie można się przemieszczać poprzez granice, gdzie można się wzajemnie podpatrywać, jest zarówno ten element konfrontacji jak i kooperacji - ocenił w radiowej Jedynce prof. Radosław Zenderowski.

- W Europie środkowo-wschodniej granice polityczne praktycznie nigdzie nie pokrywały się z granicami etnicznymi czy granicami kulturowymi - powiedział w audycji "Polaków portret własny" dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prof. Radosław Zenderowski.

- To jest ten fenomen przemieszania, tej wielkiej mozaiki kulturowej, etnicznej. Te granice, które widzimy na mapie - może teraz już w mniejszym stopniu, ale w XIX wieku, do połowy XX wieku było to widać wyraźnie - były czymś nienaturalnym. One pojawiały się tam, gdzie pojawić się nie powinny - stwierdził.

Jak wskazał gość radiowej Jedynki, w odróżnieniu od Europy zachodniej, w Europie środkowej na niewielkiej przestrzeni, w miastach, mieszkało kilka narodowości, wyznawcy różnych religii. - Wyróżnikiem naszej części Europy jest też nakładanie się tożsamości etnicznych i tożsamości religijnych, gdzie jedno wzmacnia drugie - wskazał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prof. Radosław Zenderowski opowiedział o fenomenie Cieszyna, z którego pochodzi.

xx
Prof. Radosław Zenderowski. Fot. Maciej Zdziarski/Polskie Radio

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: prof. Radosław Zenderowski (dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 20.15

kk/ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.