Od dziś można już kupić książkę Magdaleny Ogórek "Lista Wächtera. SS-man, który okradł Kraków", która jest zapisem śledztwa tropiącego niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej.
Kim był Otto von Wächter? Był gubernatorem dystryktu krakowskiego (później lwowskiego). Przyjacielem Heinricha Himmlera, prawą ręka Hansa Franka. Koneserem sztuki. - Jest postacią, która łączy wiele interesujących wątków (...) Jego 80-letni obecnie syn był zaskoczony tym, co udało mi się ustalić - powiedziała w audycji "Polaków portret własny" Magdalena Ogórek.
- Przygoda z historią Ottona von Wächtera uwiarygodniła "Akta Odessy" Fredericka Forsytha - podkreśliła rozmówczyni Macieja Zdziarskiego. - Nam się wydaje, że żyjemy w rzeczywistości, w której zbrodnie nazizmu, cały ten okres najczarniejszy w historii Europy i świata, 1939-1945, zamknęliśmy w podręcznikach historii. Nic bardziej błędnego - dodała.
Jak powinna wyglądać polityka ubiegania się o odzyskiwanie ukradzionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której gość Jedynki opowiedziała, od czego zaczęło się jej śledztwo, jak ono wyglądało i dokąd ją zawiodło.
Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"
Gość: dr Magdalena Ogórek
Data emisji: 8.12.2017
kk/ac
Opowieść o zaginionych dziełach sztuki - Jedynka - polskieradio.pl